IRONMAN HAVAJ: Z krabic ve sklepě aneb devadesátá léta v triatlonu
V rámci letního úklidu jsem našel ve sklepě jednu hodně zajímavou bedýnku. Obsahovala asi dvacet cyklistických a triatlonových magazínů, které nabízí spoustu zajímavých a snad i vtipných článků „z pravěku“. Podívejme se na dobovou techniku a stopy Čechů v Koně v devadesátých letech, kdy si většina veřejnosti ani nedokázala představit, o čem je řeč.
Mark Allen. Ikona triatlonu počátku devadesátých let. Co měl on, chtěl každý. Tady ještě na kole Huffy, později v roce 1994 byl jedním z prvních, kdo použil aero rám tradiční konstrukce na 26 kolech – GT Vengeance. Stroj, který posléze každý kopíroval.
Bianchi jako tradiční značka musela reagovat na zvýšený zájem o triatlon.
Paoli Kiuru byl ikonou konce osmdesátých a začátku devadesátých let. Finský závodník byl jako jeden z prvních propagátorem využití sportesteru v triatlonu.
Velkou módou začátku devadesátek byla kompaktní aero řídítka. Navíc byla možnost vybavit je otočným řazením Grip Shift. Tuning největší.
Připadají vám nové modely Cervéle, Dimondu a dalších povědomé? To asi proto, že podobný design používaly v devadesátkách firmy Softride a Zipp, viz obrázek. Velkou nevýhodou těchto kol ale byla pohupující se karbonová tyč pod sedlem. Ale na české silnice by se to třeba hodila i dnes.
Tabulka z článku Tomáše Nohejla z Hawaie 93. Naši závodníci se pomalu blížili světové konkurenci, ale zatím opravdu velmi pomalu.
Dvě ikony domácího triatlonu a duatlonu Renda Milichovský a Tomáš Kočař.
Boty Brooks se suchým zipem jsme měli doma a já v nich běhal na chalupě okolo domu. Tehdy opravdu hodně drahé a náležitě stylové!
Některá témata jsou věčná, drafting i galusky versus pláště se řeší dodnes.
Ano to jsou opravdu finanční odměny na českém závodě v Hrádku nad Nisou z roku 1994. Kdyby dnes někdo vypsal na českém závodě takové odměny asi by se sjela hodně velká konkurence. Vtipné jsou potom ceny pro ženy v porovnání s muži, inu narovnání se ženy dočkaly až o hodně později.
Cannondale určoval vývoj triatlonových speciálů. Nejdříve modelem 700 a potom i populárním Multisportem. Vše samozřejmě na kolech o průměru 26 palců, tehdy moderní rozměr.
Na šestadvacítkách závodil většinu kariéry i táta. Tady na Allenovském GT Vengeance. „Říkalo se, že šestadvacítky jsou tužší v kopcích. Doporučil mi je tehdy Krky (Martin Krňávek), ale spíš si myslím, že si je všichni koupili, protože je jezdil Alllen.“ Velkým tuningem byla i kola HED, karbonová vidlice, řazení Grip Shift nebo kliky Race Face. Zkrátka tehdejší módní trendy, některé přečkaly, některé se v budoucnosti ztratily.
K historii dobývání Kony Čechy patří i aférka z roku 1994, kdy na vyjetý slot Martina Dvořáka startoval inkognito Standa Bartůšek. Tehdy velké pozdvižení, dnes úsměvná historka z pravěku. I negativní reklama ale byla reklamou a o triatlonu se tak psalo dokonce i v Blesku.
Rok 1996 a zpráva o utrpení Čechů v Koně.
Poslední tabulka je z roku 1998, kdy se z vítězství radoval Peter Ried.
Příště budeme pokračovat exkurzem do historie českého triatlonu, kdy se podíváme blíž na závod, který na začátku devadesátek směřoval do první ligy, ale bohužel tam nedošel – Iron Curtain Triathlon.
Komentáře (Celkem 0)
Pilda Michal 07.10.2017 10:31:04
V rámci letního úklidu jsem našel ve sklepě jednu hodně zajímavou
bedýnku. Obsahovala asi dvacet cyklistických a triatlonových magazínů,
které nabízí spoustu zajímavých a snad i vtipných článků
„z pravěku“. Podívejme se na dobovou techniku a stopy Čechů v Koně
v devadesátých letech, kdy si většina veřejnosti ani nedokázala
představit, o čem je řeč.
Odkaz
na článek
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.