ROZHOVOR: Doháníme rychlovlak, říká nový šéftrenér reprezentace
Jan Řehula je jediným českým triatlonistou, který má medaili z olympijských her. V roce 2000 vybojoval v Sydney bronz. Letos v srpnu se přihlásil do výběrového řízení na pozici šéftrenéra české triatlonové reprezentace a uspěl. O uplynulém víkendu byl na valné hromadě oficiálně představen. Jaké má plány a co pro něj tato funkce znamená?
Honzo, na valné hromadě jste byl představen jako šéftrenér triatlonové reprezentace. Co to pro vás znamenalo?
„Znamenalo to pro mě hrozně moc, vážím si toho. Je to příjemné. Mám rád trenérskou práci. Zároveň je to další krok v mé kariéře.“
Jak svou novou funkci vnímáte?
„Vnímám to tak, že vést národní tým je velká čest. Ve světě se to bere jako pocta, a tak to beru i já. Samozřejmě chci pomoci rozvinout a naplnit potenciál reprezentantů, kteří mají upřímné odhodlání dosáhnout nejvyšších met. Také je to další možnost zlepšit se jako kouč. Spousta lidí závodí na velkých závodech pasivně, to je chyba. Každý má svou silnou stránku. Proto je důležité trénovat každý den, aby v den závodu převládla důvěra ve vlastní osobnost, ve vlastní sílu a odpracované úsilí, které přinese úspěch.“
Co vaše cíle? Je známo, že ve sportu jste maximalista.
„Cíle mám velké a seriozní. Ruku na srdce, výkonnost současné reprezentace je ve srovnání s dobou, kdy závodili Martin Krňávek a Filip Ospalý, nižší. Beru to, že možná měli trochu lepší podmínky, ale nasazení a odhodlání bylo maximální. Bez toho se nikam neposuneme. Svět udělal ohromný krok kupředu a my jsme v roli dohánění rychlovlaku. Vendula Frintová je světlá výjimka, je profesionálkou a její výsledky reflektují její snahu být co nejlepší.“
Máte představy o tom, co byste chtěl do české reprezentace přinést a čím ji obohatit?
„Bohužel Česko momentálně nemá více jak dva triatlonové profesionály. V tomto prostředí je těžké konkurovat silným světovým zemím. Jsme malá země. Ale máme možnosti rychle reagovat a operativně řešit strukturální a organizační záležitosti. Chtěl bych zavést psychologické testy osobnosti, které budou součástí podmínek obecného testování fyzické zdatnosti. Tak tomu bylo i za systému středisek sportu v 80. a 90. letech. A pokud by vás zajímalo proč, tady je odpověď. Dle celoevropské studie Talent ID byla u triatlonu jako rozhodující kritérium vyhodnocena mentální odolnost a odolnost pohybového systému vůči tréninkové zátěži. Rád bych zavedl některé specifičtější testy, které jasně odkryjí závodníkovy slabiny. Trenér pak koukne a bude vědět, jak na to. Dalším elementem by mohlo být přizvání cizích kvalitních atletů a častější účasti na zahraničních soutěžích.“
Co dále?
„Je třeba pracovat jako tým. Přát si úspěch navzájem, jeden druhému. Česko má neskutečný potenciál expertů, doktorů, trenérů a jiných specialistů, jde jen o to, jak je efektivně využít. Chci u závodníků vytvořit konkurenceschopnost v rámci tréninkových skupin i na úrovni reprezentace. Atleti by měli být hrdí na zemi, za kterou závodí. Udělal se ohromný kus práce hlavně v oblasti "talent identification“, pravidelné srazy, testování, semináře s odborníky. To vše vnímám jako velkou devizu českého triatlonu. To se projeví v horizontu jednoho až dvou olympijských cyklů. Systém profesionálních týmů by v tomto aspektu měl pomoci. Talentovaní závodníci potřebují mentory typu Ospalý, Krňávek, Frintová, Vodičková, Kovářová, kteří jim poradí, na co v kariéře dát pozor, na co dát důraz, jak se starat o zdraví, jak na oblast sponzoringu atd. Zkušenosti v této rovině se nedají načíst."
Plánujete v brzké době s reprezentanty nějaké hromadné posezení, teambuilding, soustředění?
„V sobotu 8. listopadu proběhlo velké sezení, seznámení s obecnými principy nového fungování a účast byla velmi početná. Ještě dodatečně děkuji za věnovanou pozornost. V plánu nyní máme i soustředění.“
Jak byste tedy v bodech shrnul vaše úkoly?
„Za prvé naučit závodníky být profesionály v každém aspektu. Za druhé pomoci plošně zvednout úroveň českého triatlonu a za třetí navodit pozitivní, přátelskou atmosféru v trenérské obci. Stanovit výkonnostní cíle a vytvořit silný tým a vytvořit THINK TANK meetingy.“
Po valné hromadě jste nechyběl na slavnostním vyhlášení. Hovořil jste tam s některými reprezentanty?
„Chtěl jsem, ale nebylo lehké se zorientovat. Těším se na setkání a rozhovory na soustředěních, srazech a při ostatních aktivitách. Tam bude prostor. Mám rád individuální přístup, kde mým cílem je pomoci závodníkovi ve slabších oblastech. Vítězství je v hlavě! Vítězný duch se nedá koupit ani nadiktovat. Je to ryzí podstata osobnosti, umět se rvát za těch nejhorších podmínek. Ti, co budou chtít, teď budou mít možnost se prosadit. Podle toho bude vypadat i příprava. Chcete-li vítězit, musíte být nelítostní. To je podstata našeho sportu. Jakmile se odchýlíte o centimetr, jste první, kdo prohrává. Podle mě má triatlon v Česku potenciál.“
Honzo, děkujeme za rozhovor a hodně štěstí ve vaší nové funkci.
Komentáře (Celkem 0)
ČTA 11.11.2014 21:23:31
Jan Řehula je jediným českým triatlonistou, který má medaili
z olympijských her. V roce 2000 vybojoval v Sydney bronz. Letos v srpnu se
přihlásil do výběrového řízení na pozici šéftrenéra české
triatlonové reprezentace a uspěl. O uplynulém víkendu byl na valné
hromadě oficiálně představen. Jaké má plány a co pro něj tato funkce
znamená?
Odkaz
na článek
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.