Po nejtěžším plavání v životě bere v Paříži Petra Kuříková 29. místo

Česká triatlonová asociace | 31.07.2024 | přečteno: 240×

Triatlon má za sebou jeden z nejsledovanějších i nejúžasnějších závodů ve své historii. Na nádherné trati v olympijské Paříži si Petra Kuříková doběhla pro 29. místo, čímž o jednu příčku vylepšila své umístění z Tokia. Za bouřlivých ovací domácích fanoušků slavila vítězství Francouzka Cassandre Beaugrandová.

Bude se plavat? Odpověď na tuto otázku očekával několik dní celý olympijský svět, který s napětím sledoval, zda kvalita a proud vody v Seině umožní uspořádání plavecké části triatlonového závodu. Ve čtyři hodiny ráno bylo rozhodnuto o tom, že pořadatelům jejich velkolepý plán vyšel, i když závod mužů musel být o den odložen.

55 triatlonistek začalo bojovat o pozice nejen mezi sebou, ale také v silném proudu, který je nutil při návratu plavat v těsné blízkosti břehu. „Bylo to asi nejtěžší plavání v mém životě. Myslím, že jsme si naplavaly hodně metrů navíc, protože u bójek nás ten proud odnášel pryč. Po dlouhé době jsem také dostala patnáctivteřinovou penaltu za nebezpečné plavání, jak jsme tam po sobě lezly,“ řekla Kuříková.

Do prvního depa na ikonickém mostě Alexandra III. vbíhala na 26. pozici se ztrátou dvou minut. „Měla jsem radost, když jsem viděla, že je v depu ještě tolik kol a nemám tak špatné umístění. Na kole jsem se dostala do velké skupiny, kde byla spousta favoritek,“ řekla česká závodnice.

Jenže nervózní začátek cyklistiky, během kterého došlo na mokré trati k několika pádům, jí situaci zkomplikoval. Jeden z pádů totiž rozdělil skupinu s Kuříkovou, která zůstala zavřená v zadní části. „To mě moc mrzí, ten závod mohl dopadnout úplně jinak. Byla jsem na to mokro připravená, ale některé holky asi ne. A jak se střídaly kostky a bílé čáry, tak trať byla hodně kluzká,“ řekla.

Kuříková tak 40km cyklistiku, která vedla nejkrásnějšími místy Paříže, absolvovala s dalšími sedmi závodnicemi ve třetí skupině od 29. místa dále. Vepředu mezitím jezdila s velkým náskokem skupina devíti favoritek.

Na desetikilometrovém běhu podala Kuříková tradičně kvalitní výkon, díky kterému si navzdory odpykané penaltě bezpečně pohlídala umístění v elitní třicítce. Na vítěznou Cassandru Beaugrandovou, která o svém triumfu rozhodla až v posledních kilometrech běžecké části, ztratila přibližně šest minut.

Celý závod doprovázela fantastická atmosféra. Zaplněné byly nejen obě rozlehlé tribuny, ale především u trati stály tisícovky bouřících fanoušků. „Tušila jsem, že atmosféra bude ohromná, ale i tak mě překvapilo, jaký to byl hukot! Moc krásný zážitek. I ta trať byla úžasná, už se těším na fotky,“ usmívala se česká reprezentantka.

Kuříková nebyla jedinou českou účastnící závodu. Na trati byl také rozhodčí Petr Mužíček, který zajišťoval občerstvovací stanici. Ve štafetovém závodě, který se uskuteční 5. srpna, pak bude mít na starosti předávací území.

Olympijské hry, Paříž (Francie), 31. července 2024

Ženy: 1. Cassandre Beaugrandová (Fr.) 1:54:55, 2. Julie Derronová (Švýc.) 1:55:01, 3. Beth Potterová (V. Brit.) 1:55:10 … 29. Petra Kuříková 2:01:02