ZDRAVÍ: Sportovní a jiné doplňky stravy. Které skutečně fungují? [článek]
Mato 28.11.2017 15:32:16
>> Brutto, 28. 11. 2017 12:42:18
No, ani Saratica mi vyslovene nerobi zle, ale pred behom ju radsej nepijem Inak ju zvladnem v podobnom mnozstve ako Magnesiu, ci Baldovsku – bez akychkolvek badatelnych ucinkov. Srandy stranou – co od nej (kurkumy) ocakavas?
rudo 28.11.2017 15:41:00
frajerka nebola doma, tak som si na obed do gulasha nasypal poriadne kurkumy
tak tiez mam otazku, co mam od toho dnes vecer ocakavat ? (frajerka zachvilu pride, tak frisko s odpovedou)
jm1 28.11.2017 16:41:42
>> rudo, 28. 11. 2017 15:41:00 …co mam od toho dnes vecer ocakavat…
Slabsi projevy jednoho z tech dvou nemcu ?
jm1 28.11.2017 17:15:12
>> snucho, 27. 11. 2017 17:12:37 …ked testuju v slepych metodach nejake doplnky, tak predpokladam ze bezne dostupne…
>> snucho, 27. 11. 2017 17:12:37 …vo fundovanych vedeckych casakoch…
Namatkou, v souvislosti s debatou o kurkume o par prispevku vys:
- casopis kategorie Q2/Q3 SPORT SCIENCES/NUTRITION & DIETETICS
- three double blind trials with curcumin supplementation
- doplnek bezne dostupny („Meriva® curcumin was chosen because of its superior bioavailability“)
Spatna zprava:
- study did not reveal any statistical difference between intervention and placebo
- … the effect … needs to be further investigated (+ navrh, jak na to jit lepe) …
A jen pro zajimavost, takhle nekriticky nadsene se to stejne popisuje „popularne“: Turmeric’s Weighty Role in Athletic Performance
Brutto 28.11.2017 17:57:25
>> Mato, 28. 11. 2017 15:32:16
Tak ziadne zazraky samozrejme, len lepsie fungovanie klbov a pohyboveho aparatu. Okrem toho teda, ze mi velmi chuti :). Inak ja z mineralok skor Sulinku, zistil som, ze pri pravidelnom piti tak 0,5 litra denne nemam nabehy na krce v nohach.
Desert 28.11.2017 20:11:17
>> Mato, 28. 11. 2017 15:32:16
kurkuma -ze by tri ohne
Ondriško 29.11.2017 20:12:18
>> Mato, 28. 11. 2017 09:07:31
>> Mato, 28. 11. 2017 09:11:47
Ďalšia zaujímavá diskusia. Asi by som to mal napísať do vlákna ku tréningu, ale napíšem to tu ked sa tu spomenul tréning na ultra. A v reakcii na Teba, ak sa nenahnevas. Kusok sa vyjadrím ku 2 veciam:
1.Behanie objemov v príprave na ultra. Aby to bolo k veci, tak zoberme 100km, čo je najdlhšia trať v ktorej IAAF vedie svetový rekord.(Správne si napísal že 24h je iný šport :)).Behanie objemov (časových) nie je samoúčelné. Čo potrebuje človek aby bol pripravený na veľmi slušný výkon aj medzinárodnej urovne, čo je čas pod 7h?( Adekvatny čas na maratón by bol k tomu 2:30h). Vidím to v 4 oblastiach:
- Mať pripravený organizmus, pokial ide o srdcovo-cievny a dýchací aparát.
- Mať pripravený metabolizmus
- Mať pripravený opornopohybovy aparát
- Byt mentálne pripravený a nastavený
Pokial ide o a) to nie je veľký problém, ak má niekto zabehnuty maratón za tych 2:30, či má za sebou prípravu na takýto čas, mal by byť pripravený aj z daných objemov. S jednou výnimkou, potrebuje mať dýchacie svaly pripravene na tak dlhy výkon.
Pokial ide o b),kľúčová vec, tu je ohromný rozdiel oproti maratónu.Bezis síce pomalšie, ale oveľa dlhšie.Potrebujes oveľa viac energie. Buď si ju zoberieš zo seba- pozieras samého seba, alebo ju dodavas zvonka- čiže občerstvením. V praxi pravdaže kombinácia obidvoch. A tu je to pri tak dlhom výkone zatracene veľký rozdiel oproti maratónu. Ak ti v maratóne výrazne energetický ,,dojde:" trebars na tom 33km- čo by nemalo, tak to do cieľa tých 8–9km či menej doklepes. Ak ti dôjde na 100, že to energeticky s glykogenom nedáš, si v prdeli.Do cieľa máš ešte kopec kopec kilometrov, či hodín behu. Jasne, môžeš to nahradiť občerstvením, ale to už je veľmi neskoro. Takže potrebuješ byť metabolický pripravený na tak dlhy výkon. No a práve na to je ten objem tréningu.
Pokial ide o c),ďalšia kľúčová vec. Naše telo nie je stavané na to, aby tak dlho behalo po asfalte.Proste ti odídu nohy, obuchas si ich takpovediac.Povedzme si rovno, nie je to zdravé. Nuž ale bavíme sa o výkonnostnom športovaní, a to je súboj tých čo sú najviac fit. Na to aby si to nielen zabehol ale to aj potom bez následkov zvládol, musíš byť pripravený. A nejde len o nohy, tie sa dotýkajú povrchu, ale beží celý človek. A na to je objem treningu- samozrejme, nielen behu.
Ad d),kardinálna vec, niekto hovorí o psychike, ja dávam prednosť pojmu mentalnemu nastaveniu a priprave. Potrebuješ byť pripravený na to, že budeš dlhodobo vykonávať stereotypný pohyb, väčšinou budeš sam, zvládať byť sám so sebou a svojimi pocitmi i myšlienkami, zvládať únavu i bolest- a to je veľký rozdiel oproti maratónu. Nehovoriac o tom, že ti k tomu treba aj pretekat so supermi :), mat pripraveny správny pretekovy plan- aby si v daný deň a podmienkach aj dokázal zo seba dostať to čo na čo si sa pripravil, a vedel plán aj počas pretekov zmeniť/upravit. Nuž, a ako sa na to priravis ak nie športovou prípravou? Nestačí byť odhodlaný (a oholený :)), a nabudený, ale na to aj pripravený, a mať skúsenosti.Nuz a ako sa na to najlepšie pripravis ak nie tréningom?
Osobne si neviem predstaviť, žeby som sa postavil na štart 100km s cieľom zabehnut 7h ( a bol na to aj pripravený) ak by som za sebou nemal dlhodobo prípravu kde by som bezne behaval 200km týždenne,a to v teréne (asfaltu sa vyhýbam). Aj keď ja skôr dávam prednosť hodinám ako kilometrom. 15h týždenne cisteho behu by bolo minimum. Skor oveľa viac,20h- a to nie som rodený bezec, ani naučený. A to neratam k tomu bike, plávanie,a pravdaže cvičenie ( či rýchla turistka ak som v horách). Ja mam objemy rad, a dovolím si tvrdiť že mám s nimi skúsenosti ako málokto. Jasne, urobil som kopec chýb, kvôli zatatosti a tvrdohlavosti,ale aj kvôli neskúsenosti, ale zas mnohému som sa naučil. Keď som 100 behaval výkonnostne, tak som zdolal, ak som bol fit, nie raz nejedného borca čo mal maratón aj o desiatky minút lepsi ako ja.Nepoznam nikoho čo by ma na 100 predbehol a mal pomalší maratón ako ja. O príprave na ultra viem dosť. Umením nie je behať čo najviac, ale čo najviac ,,správnych" kilometrov/ hodín.Skoda že som sa to musel naučiť na sebe.
Este dodatok: 2. Ku behaniu objemov z iných ako výkonnostných dôvodov napíšem zajtra.
Mato 30.11.2017 08:21:58
>> Ondriško, 29. 11. 2017 20:12:18
Ja tomu rozumiem a aj dovodom, ak chceš byť špička na 100km a dlhsich a preto som uviedol, že u ultrakov často záleží viac na čase strávenom tréningom, ako absolútnom počte km. Stále si však myslím a u trati maratón a kratšie duplom, že samotný bežecký tréning by sa mal v priemere zmestiť do 15h týždenne a u naprostej väčšiny ľudí skôr do 10–12h, keďže väčšina ľudí má beh, aj keď sú rýchlejší bežci, až na 3–4 mieste v prioritách. Ďalším navysovanim času strávenom behom sa výkonnosť bude, ak vôbec, zvyšovať len marginalne, skôr však dôjde iba k neziaducej kumulacii únavy. Tá, v lepšom prípade, bude brániť dalsej adaptácii a zvyšovaniu výkonnosti. A tiež je rozdiel, či si relativnym nováčikom a skrátka potrebuješ naakumulovat kilometre, alebo bežcom, čo pravidelne behá slušne objemy aspoň 10 rokov. Ak to druhé, tak navýšenie kvality (jednotkovo za cyklus aj priemerného tempa) by malo mať vždy prednosť pred pridaním 2–3 hodín behu týždenne (samozrejme od určitej hranice kedy dosiahnes adekvátnu aeróbnu trenovanost). A to nehovorím vôbec o zraneniach, otupenosti, neschopnosti viesť naozaj produktívny život, byť dobrým a starostlivom rodičom, manželom/manželkou, nie večne utahanym a mrzutym, skrátka fyzickou troskou. Tam by Ti uz nepomohli žiadne doplnky, vyjma dopingu. No ešte je tu práca na štýle behu, ktorý majú ultraci často úplne, úplne zlý. Pri 20h týždenne behu to asi nebude tým, že by neboli vybehani, skôr, že toho dobrého bolo príliš veľa. Mentálne prínosy behu 20h týždenne tiež chápem, dá sa to však dosiahnuť aj nebezeckym tréningom…
Ondriško 01.12.2017 14:59:17
>> Mato, 30. 11. 2017 08:21:58
Ahoj,ja ze sa bavime o situacii kedy je cielom co najviac sa priblizit k hranicnemu zivotnemu vykonu na 100km, a podla toho to ma aj clovek zariadene,v ramci moznosti samozrejme a cistou cestou,a ze sa to da je fakt, a Ty ze 3–4miesto…to je potom uplne ina situacia. To je lietanie na stihacke versus na vetroni :).
Inak,ked abstrahujem od seba,lebo ja nie som dobry priklad behania pre pretekove dovody,(aj v dobrych dobach pretekove dovody tvorili 50%,skor ale takych 25,% toho preco a ako som behal) tak Ti dam za pravdu s tymi 15h behu. Pri 6bezeckych dnoch v tyzdni to v pohode vyjde na 2tazke treningy,co bohato v dlhodobom plane staci.Len je tu par ,,ale". Tak isto je jasne ze je rozdiel medzi zaciatocnikom a tym kto uz par rokov beha.Inak, inu podobu ma kvalita v maratonskej priprave,inu pri ultra. A pokial ide o objem pripravy a podobu treningov,tak praveze cim ma clovek rychlejsi maraton tak sa musi naucit behat efektivne vyrazne pomalsie ako je maratonske tempo-a to tym viac,cim menej skusenosti s dlhymi behmi ma.A to chce cas.
Zaujimal by ma ten nebezecky trening pre mentalnu stranku
Mato 01.12.2017 15:50:32
>> Ondriško, 01. 12. 2017 14:59:17
K hranicnemu (danému talentom a socioekonomickými vplyvmi okolia, kde zijes) vykonu na tratiach maraton – a duplom dlhsie, sa bezny smrtelnik moze dostat len pri obrovskej zhode nahod. A to aj ked absolvuje roky skvelej pripravy, bezproblemovu konkretnu pripravu na dany zavod, ma skusenosti, spravny vek, vedomosti o tréningu a dostatocne prostriedky na dlhodobu pripravu. Pri samotnom zavode (a v zivotnej forme mozes byt len parkrat) musi vyjst pocasie, musia byt superi, musis mat zrovna den, musis ho perfektne exekuovat – skratka sa musia hviezdy zoskupit prave nad Tebou. Na kratsich zavodoch (kedze ich mozes omnoho castejsie behat) je tych sanci viac, ale aj pri nich to vyjde iba parkrat za zivot – vsetko perfektne.
No a pre takuto prchavu sancu sa skutocne beznemu smrtelnikovi neoplati na dekadu postavit vsetko na druhu, tretiu, ci piatu kolaj. Par rokov, najmä v mladsom veku, ako dvadsiatnik, bez deti a iba s priemernymi ambiciami v prvých rokoch kariery, sa to da zvladat, avsak… Behanie, ako take, najmä vsak sutazne a ak Ta to nezivi, je velmi, velmi egoisticka cinnost. Nech si to namalujes akoukolvek farbou a zdovodnis si to akokolvek. Je to iba pre Teba, pre Tvoj pocit, uspokojenie, ci ego. Nikto iny z toho nebude nijako profitovat a vlastne to nikoho ani prilis nezaujima mimo teba a tvoje ciele. Ano, kazdy ma pravo na svoju hodinku kludu (ak si ju vies spravne zaradit i zariadit a neobmedzujes tym svojich blízkych), ale ked je tych hodiniek denne viac, plus sprchovanie, prezliekanie, hutanie, analyzovanie treningov, planovanie behov, zavodov a vsetko s tym suvisiace (plus strava, regeneracia…), tak clovek zacne byt vopruzom – najskôr pre blízkych a potom aj pre sirsie okolie. K tomu sa nabali rozladenost, ci euforia z podareného/nepodareného vykonu, zranenia, choroby a najmä vecna unava… No a clovek zacne pochybovat o zmysluplnosti tlacenia tela za akymsi bajnym hranicnym vykonom, ktory – castejsie nez nie – je nerealisticky pre daného jedinca – lebo aj ked by spravne odhadol svoj level talentu (co minim. v 50% tiez nie je pravda), tak predpoklada vzdy to zoradenie sa vsetkych stastnych hviezd.
A pri hnani sa za svojom arbitrarnym cielom, si po rokoch frustracii, sportovec casto pomoze aj niecim nedovolenym. Najskôr drobnosti – skor v sedej zone, potom vacsimi, ci mensimi priestupkami. Nie kazdy, ale vela, vela premotivovaných jedincov sa vydalo touto cestou, ignorujuc svoje dlhodobe zdravie, UCEL a ZMYSEL SPORTU pre radost a v neposlednom rade, etiku a pravidla… Videl som to nespocetne vela krat. Zacne to hutanim o doplnkoch, zazracnych tréningoch a skonci to bohviekde.
Tym vôbec nepoukazujem na Teba, aby si si nemyslel. Sice sme sa parkrat stretli, ale moc toho o Tebe neviem, takze by som si to urcite nedovolil. Toto bol vseobecny traktat o premotivovaných bezcoch (vlastne sportovcoch vseobecne), ktori hladaju svaty gral vykonnosti, ktora by ich uspokojila. Taka neexistuje – bud si jedinec, ktory sa uspokoji niecim polovicatym a z definicie nebudes nikdy dost uspesny, alebo si perfekcionista, ktory aj keby dosiahol skoro nemozne (pre neho), tak aj tak bude chciet viac a nebude spokojny.
A k doplnkom a zarucenym tipom na najucinnejsie treningy: jeden pravdivy vyrok – „Ano poznam taky(zazracy trening), vlastne dva, volaju sa ranna a poobednajsia faza. Kazdy den, desat rokov a viac. Zarucene funguje.“
MS82 01.12.2017 19:18:44
>> Mato, 01. 12. 2017 15:50:32
Souhlasim, ze beh je egoisticka zaliba a okoli to vubec nezajima, takze idealni je pouze zminit cas odchodu a prichodu. Na druhou stranu si myslim, ze vetsine lidi by sport (treba beh) pomohl nejen ke zdravejsimu zivotu, ale i psychicke vyrovnanosti, ve vysledku ke stastnejsimu zivotu.
Nedelal bych tedy z behu/sportu vinika. Pokud napriklad budes v praci do desiti do vecera kazdy den, o pracovnim vykonu budu uspesne pochybovat a egoisticke je to minimalne stejne.
Zivot je o prioritach a myslim, ze Tve zdravi a osobni spokojenost by mely byt na zebricku priorit hodne vysoko. Tezko bez obojeho muze clovek delat stastnymi jine. Jestli vsak chce, nebo zustane jen u sebe, to uz je druha vec.
Mato 02.12.2017 09:08:15
>> MS82, 01. 12. 2017 19:18:44
No, ale to je hodina denne, prípadne 5–8 hod. týždenne, vs.15 a viac hodín týždenne. To už so zdravím má pramálo spoločné. Tiež je rozdiel, či si sa vytratil z domu keď všetci spia a vrátis sa taktiež, alebo keď sa tvojmu tréningu, príprave naň a po musia všetci prispôsobiť… Závody detto.
MS82 02.12.2017 09:53:51
>> Mato, 02. 12. 2017 09:08:15
S tim se neda nesouhlasit
Ondriško 02.12.2017 20:19:20
>> Mato, 01. 12. 2017 15:50:32
Ťažko sa debati s niekým kto neodpovedá na otázku a miesto toho píše traktaty od veci.A kto si neda ani tú námahu aby pozorne prečítal co som napísal. Inak by si nepísal to čo si napísal. Ale predsa len ešte jeden pokus dám.
Porovnanie stíhačky a vetrona nebolo samoucelne, len som hyperbolicky chcel poukázať na odlišnosti v príprave, všetko mám svoje výhody a zápory.Stihacka ma síce vysokú rýchlosť, zrýchlenie a palebnú silu, avšak nemôže plachtit ako vetron, nehovoriac o tom že núdzové pristátie je pri vysadení motora bez katapultaze fatalne…čo sa Ti pri vetroni nemôže stať.
Môj životný hraničný výkon dobre poznám a viem o nom, a nie je to ziaden arbitrarny cieľ.
Máš pravdu, vieš o mne malo nieto ešte aby si ma poznal. A ako som vyššie napisal, behanie z pretekovych dôvodov tvorilo len malú časť môjho behania( a v posledných rokoch zanedbateľnú). Moji blízky vedia prečo beham, aj to prečo beham tak ako beham a rešpektujú to. A na to čo som napriek tomu v pretekoch dosiahol, som hrdý, rovnako aj oni. Pretože vedia čo za tým je. A všetko dosiahnuté čistou cestou, ostatne testovať ma môžu v ktorúkoľvek dennu i nocnu dobu, našiel by sa tak akurát vyšší cukor :).
Behanie má potenciál byť takou istou egoistickou činnosťou ako akákoľvek iná ľudská činnosť či aktivita, pracu a rodinu nevynímajúc.Inak, mám pocit akoby si v traktate písal o sebe. Alebo si snáď pri svojom pretekani,sústredeniach a spol behaval a behas pre svetový mier,jadrové odzbrojenie alebo aspoň zvyšovanie právneho povedomia širokých más obyvateľstva?
K Tvojmu poslednému odseku len toľko: Čo si tymito tréningami dosiahol? Koľko účasti na vrcholných podujatiach, titulov z národných majstrovstiev alebo aspoň medailí máš?
Fakt by som chcel vedieť odpoveď na otázku, ako sa dá nebezeckym tréningom adekvátne mentálne pripraviť na 100km.
Mato 03.12.2017 07:45:57
>> Ondriško, 02. 12. 2017 20:19:20
Nie, nepísal som o tebe, ani o sebe. Od kedy mám rodinu, som cez 12hod/týždeň nikdy nebehal, skôr do 10, takže mňa sa to netýka. A medaile z MSR sú, aj cez 10, zo všetkých vekových kategórií a veľmi rôznych trati a povrchov. Na ME a vyššie som nebol, nebol som dostatocne talentovany, čo som rozpoznal – našťastie-už ako dorastenec. Takže beh mal v živote vždy 2.,3., či 5. Miesto. Plus mi čiastočne beh hradil zahraničné štúdium, o nenahraditeľných skúsenostiach nehovoriac. Takže, okrem hobby to bol aj prostriedok na dosiahnutie nebezeckym cieľa. Čo sa týka altruizmu, je tréning hobikov a výkonnostných bežcov zadarmo dostatočne zaslúžená činnosť? Niečo tým vraciam športu, ktorý mi dačo dal. Porovnanie Vetrona a stíhačky som pochopil najprv inak, tiež zaujímavo. Keď sme pri tom odveci vypisovani, niečo o doplnkoch by si nedal, namiesto reakcií ad hominem? Ja som narozdiel od teba aspoň na prvej a druhej strane tohto vlákna o tom aspoň čosi písal. Skús aj ty.
Ad mentálny tréning – neskôr napíšem, ale začni od Kourosa, je to dobrý príklad relaxácie, autosugescie a dychových cvičení. Popri bežeckom tréningu.
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.