Pokles výkonnosti s věkem
Šnek 30.01.2008 13:02:01
Velmi by mě zajímaly vaše postřehy k uvedenému tématu. Je mi jasné, že o vrcholových sportovců k znatelnému poklesu jednoznačně dochází (věk i snížení objemů), ale jak je to u hobíků, kteří vrcholově sport nikdy nedělali a trénují stále obdobné objemy? Já jsem začal cíleně běhat asi ve 38 a od té doby (do současných nedožitých 43) se pořád i když pomalu zlepšuji. Jsem celkem přesvědčen, že při zachování současné intenzity tréninku se budu zhruba do 50 zlepšovat, ale co pak? Budu muset zvýšit objemy abych zachoval výkonnost, nebo ani to nepomůže? Je mi jasné, že je to do určité míry individuální, ale přesto věřím, že nějakému přibližnému průměru bychom se mohli dobrat.
Vašek 30.01.2008 13:34:37
Slavný novozélandský trenér Arthur Lydiard tvrdil, že člověk se v ideálním případě zlepšuje deset let vytrvalostního tréninku. Jenže kondiční běžci netrénují tak naplno a nadoraz, takže je možné skoro vždy v tréninku přidat, tak snad i déle. Vzhledem k tomu, že mě je teprve osmnáct a běhám asi rok a půl, tak doufám, že se budu zlepšovat déle (s věkem roste hlavně vytrvalost a psychická odolnost:)
Brno
milan 30.01.2008 13:45:01
to Vašek: ale i opotřebování pohybového aparátu a schopnost regenerace. :)
Určitě je větší nárůst výkonnosti ve druhé a třetí dekádě ve srovnání např. se čtvrtou a pátou.
Šnek 30.01.2008 13:58:00
[quote=milan]to Vašek: ale i opotřebování pohybového aparátu a schopnost regenerace. :)
Určitě je větší nárůst výkonnosti ve druhé a třetí dekádě ve srovnání např. se čtvrtou a pátou.[/quote] V tom jsme zajedno, to je bez debat. Mě jde ale hlavně o tu pátou a šestou, případně sedmou dekádu.
Praha 4
hanice 30.01.2008 14:57:14
Tak to by doooost zajimalo i me, jaka je perspektiva cloveka ktery zacal pravidelne behat po ctyricitce. Nekdy mam pocit, ze uz to bude vsechno s telesnou schrankou a vykony jen horsi. Jak to tedy je? Behala jsem loni zodpovedne cely rok, dostavila se nejaka fyzicka kondice (asi ), ale letos mam pocit, ze vykony (da-li se o nejakych mluvit) klesaji, prodlouzila jsem delku vybehu, ale tempo trageda nejtragedovatejsiho! A to me utvrzuje v tom, ze uz to asi lepsi nebude, ze mozna byt rada jestli vubec doziju nejake te pristi dekady. Sneku, diky za dotaz!
Jecminek.Maselnik 30.01.2008 15:19:58
Hanice, rozhodne nehaž ve dvaačtyřiceti a po půldruharoce běhu flintu do žita! To víš, že to půjde nahoru, zkus nahodit trošku systematičnosti do tréninku a určitě se půjde hodně zlepšovat minimálně dalších 10 let.
Předboj
MirO 30.01.2008 15:28:20
[quote=hanice]Tak to by doooost zajimalo i me, jaka je perspektiva cloveka ktery zacal pravidelne behat po ctyricitce. Nekdy mam pocit, ze uz to bude vsechno s telesnou schrankou a vykony jen horsi. Jak to tedy je? Behala jsem loni zodpovedne cely rok, dostavila se nejaka fyzicka kondice (asi ), ale letos mam pocit, ze vykony (da-li se o nejakych mluvit) klesaji, prodlouzila jsem delku vybehu, ale tempo trageda nejtragedovatejsiho! A to me utvrzuje v tom, ze uz to asi lepsi nebude, ze mozna byt rada jestli vubec doziju nejake te pristi dekady. Sneku, diky za dotaz![/quote] Přidej jednou týdně intervalový běh, to tě určitě zrychlí. Jen zvětšení kilometráže ke zrychlení nepomůže, nebo jen minimálně.
kámen úrazu 30.01.2008 17:43:38
Hani, je zima, období klidu a spánku. Fyzička všem přirozeně klesá, poklesu se dá zabránit zařazením intenzit, ale to vede k brzké gradaci formy, která ale později opět klesá. A proč mít nejlepší fyzičku v dubnu, že. Člověk podléhá cyklům, fyzička, hladiny hormonů, nálady, vše. Cyklistů začínajících se sportem po čtyřicítce znám dost, všichni se pravidelnou jízdou zlepšují. U běžců to nebude jinak. A začátečníkům všech věků se kondička nezvyšuje plynule, spíše skoky. První měsíce, roky je efekt zlepšování se nejrychlejší. Časem, ale v rámci více let, může dojít k učité stagnaci vlivem stále stejnýho tréninku, ale i k tomuto je tu napsáno mnoho. Takže není třeba se vlka báti, na jaře bude určitě líp. Dle mýho názoru pokud je zdraví, nic nebrání dalšímu zlepšování kondičky nás, hobby sportovců.
Šnek 30.01.2008 17:44:46
[quote=hanice]Tak to by doooost zajimalo i me, jaka je perspektiva cloveka ktery zacal pravidelne behat po ctyricitce. Nekdy mam pocit, ze uz to bude vsechno s telesnou schrankou a vykony jen horsi. Jak to tedy je? Behala jsem loni zodpovedne cely rok, dostavila se nejaka fyzicka kondice (asi ), ale letos mam pocit, ze vykony (da-li se o nejakych mluvit) klesaji, prodlouzila jsem delku vybehu, ale tempo trageda nejtragedovatejsiho! A to me utvrzuje v tom, ze uz to asi lepsi nebude, ze mozna byt rada jestli vubec doziju nejake te pristi dekady. Sneku, diky za dotaz![/quote] Letos je ještě příliš brzy na hodnocení. Navíc v zimním období má většina z běhu horší pocit než v létě. Vydrž a uvidíš, že výkonnost půjde nahoru.
Šnek 30.01.2008 17:47:49
[quote=Jecminek.Maselnik]Hanice, rozhodne nehaž ve dvaačtyřiceti a po půldruharoce běhu flintu do žita! To víš, že to půjde nahoru, zkus nahodit trošku systematičnosti do tréninku a určitě se půjde hodně zlepšovat minimálně dalších 10 let.[/quote] Teda Ječmínku, koukám, že jsi se nějak rozběhal. Kde na to bereš čas? A ještě to kolo a plavání. Jsi ďábel.
Jecminek.Maselnik 30.01.2008 19:52:08
je to sice OT, ale to kouzelné slůvko, které je odpovědí na Tvou otázku, zní RÁNO. 90% kilometrů v týdnu odběhám ráno, než jdu do práce. Většinu víkendových běhů zrovna tak. Je to potřeba:-) V zásadě věřím, že minimálně 10 – 15 let se můžu ze současného stavu zlepšovat, takže rezignace ve 40-ti rozhodně neberu:-) BTW plavat chodím v polední pauze a trenažér večer u televize:-)
Šnek 31.01.2008 08:16:44
[quote=Jecminek.Maselnik]je to sice OT, ale to kouzelné slůvko, které je odpovědí na Tvou otázku, zní RÁNO. 90% kilometrů v týdnu odběhám ráno, než jdu do práce. Většinu víkendových běhů zrovna tak. Je to potřeba:-) V zásadě věřím, že minimálně 10 – 15 let se můžu ze současného stavu zlepšovat, takže rezignace ve 40-ti rozhodně neberu:-) BTW plavat chodím v polední pauze a trenažér večer u televize:-)[/quote] Tím se to vysvětluje. Máš to pěkně zorganizované. A ještě pro zajímavost. Ty asi najezdíš na kole hodně kilometrů což? Já dávám jen mezi 3–5 tisíci za rok.
Jecminek.Maselnik 31.01.2008 08:17:57
loni cca 6000, z toho tisícovka rotoped/trenažér, čili zhruba jako Ty.
Praha 4
hanice 31.01.2008 09:24:40
kluci, na kole jezdim svatecne anebo kdyz me nekdo donuti, ale chodim minimalne dvakrat tydne po 2 hodinach spiningu a na to padnou vlastne dva dny jakoby odpocinku kdy nejdu behat.Byl by potreba delsi tyden! Useky jsem zacala behat jednou tydne ted od ledna. A jeste mi neni jasne, jak mam poslouchat svoje telo, jak se to leckde pise a Snek to ma dole pod linkou. Nohy me boli porad. Do schodu vyjit bezbolestne bez unavy nevim co je. Lina od prirody, telo by se valelo, mozna by se zvedalo pro prisuny jidla. Hlava vi, ze musi telu porucit. Hlava vi, ze „no pain, no gain“. Ale hlava nevi, kde je hranice pres kterou uz nejit. Mam v trenincich docela rad, ale presto mivam pochybnosti. Kazdopadne jsem vdecna za tohle vlakno s optimistickymi vyhlidkami!!!
Štěpánovice
VanaXXL 31.01.2008 09:38:57
Hanice – málo nebo příliš krátce posloucháš :D. Bolavé nohy signalizují, že bys měla ubrat na intenzitě, jinak si koleduješ o zranění. Až přestanou bolet, můžeš opět začít trhat asfalt.
Šnek 31.01.2008 09:44:07
[quote=hanice]kluci, na kole jezdim svatecne anebo kdyz me nekdo donuti, ale chodim minimalne dvakrat tydne po 2 hodinach spiningu a na to padnou vlastne dva dny jakoby odpocinku kdy nejdu behat.Byl by potreba delsi tyden! Useky jsem zacala behat jednou tydne ted od ledna. A jeste mi neni jasne, jak mam poslouchat svoje telo, jak se to leckde pise a Snek to ma dole pod linkou. Nohy me boli porad. Do schodu vyjit bezbolestne bez unavy nevim co je. Lina od prirody, telo by se valelo, mozna by se zvedalo pro prisuny jidla. Hlava vi, ze musi telu porucit. Hlava vi, ze „no pain, no gain“. Ale hlava nevi, kde je hranice pres kterou uz nejit. Mam v trenincich docela rad, ale presto mivam pochybnosti. Kazdopadne jsem vdecna za tohle vlakno s optimistickymi vyhlidkami!!![/quote] Hlava neví kde je hranice, ale tělo to ví (U každého je to trochu jinak, proto si každý na sobě musí vypozorovat, kdy ho něco bolí protože je pouze unaven a kdy ho něco bolí, protože mu hrozí zranění). Proto se má poslouchat. Já si pod tím představuju asi toto: Nepřepínat se, netrénovat za každou cenu (když mě něco bolí a vím, že se to tréninkem může zhoršit, tak prostě netrénuju) a když mě neco začne bolet hledám nejdříve kde jsem mohl udělat chybu v tréninku či regeneraci, nebrat prášky – léčit se přírodně.
Mato 31.01.2008 09:57:01
Ono je to trosku zlozitejsie s tym poklesom vykonnosti. Obecne plati, ze sportovec vo vytrvalostnych sportoch (nie ultra, ale povedzme do maratonu) ma vrchol svojej vykonnosti medzi 27. az 35. rokom zivota, pricom cim kratsia trat, tim skorej prejde za svoj zenit, lebo je potreba vyssieho prisunu kyslika a viac rychlych svalovych vlakien. Cital som studie o optimalnom veku na rozne discipliny a pohybuje sa od 25 rokov na 1500m az po 31 rokov na maratone. Vynimky samozrejme existuju (napr. Carlos Lopes vyhral zlato v maratone na Olympiade v 37 rokoch a Gezaghne Abera ho vyhral v 22 rokoch). Takze pri vrcholovom a vykonnostnom sporte plati, ze ak niekto trenuje od mladosti, tak nikdy nebude lepsi v 38 rokoch a neskor, ako bol na konci 20ky a v prvych rokoch 30ky. U rekreacnych sportovcov to plati v absolutnom meritku tiez, ale tu prichadza do rovnice faktor absolutnej netrenovanosti pred zacatim pravidelneho behania. Preto je mozne sa zlepsit aj po 40ke a par rokov tento trend udrziavat. Asi po 4. roku treningu, ak ma jedinec cez 38 rokov a trenuje pravidelne a spravne, tak k velkym pokrokom uz nedojde a treba sa zmierit s tym, ze za nejaky cas sa vykony zacnu trosku zhorsovat. Po 50ke uz k zlepseniam dojde len velmi vynimocne, skor vsak nie. Vynimky predstavuju bezci, co zacali behat v neskorsom veku (koniec 40ky), alebo netrenovali dostatocne a/alebo byvali vela zraneni. Skratka a dobre, na vrchole fyzickych sil je telo tesne pred 30kou- plus minus par rokov. Po 35ke u muzov dochadza k badatelnemu poklesu vykonnosti, u zien o par rokov neskor. Pokial sa clovek nevyda na nebezpecnu cestu brania podpornych prostriedkov, tak sa musi zmierit s tym, ze cim je starsi, tym tazsie sa dosahuju osobaky a skor ci neskor pride cas, ked vykony poklesnu.
Šnek 31.01.2008 10:16:02
[quote=Mato]Ono je to trosku zlozitejsie s tym poklesom vykonnosti. Obecne plati, ze sportovec vo vytrvalostnych sportoch (nie ultra, ale povedzme do maratonu) ma vrchol svojej vykonnosti medzi 27. az 35. rokom zivota, pricom cim kratsia trat, tim skorej prejde za svoj zenit, lebo je potreba vyssieho prisunu kyslika a viac rychlych svalovych vlakien. Cital som studie o optimalnom veku na rozne discipliny a pohybuje sa od 25 rokov na 1500m az po 31 rokov na maratone. Vynimky samozrejme existuju (napr. Carlos Lopes vyhral zlato v maratone na Olympiade v 37 rokoch a Gezaghne Abera ho vyhral v 22 rokoch). Takze pri vrcholovom a vykonnostnom sporte plati, ze ak niekto trenuje od mladosti, tak nikdy nebude lepsi v 38 rokoch a neskor, ako bol na konci 20ky a v prvych rokoch 30ky. U rekreacnych sportovcov to plati v absolutnom meritku tiez, ale tu prichadza do rovnice faktor absolutnej netrenovanosti pred zacatim pravidelneho behania. Preto je mozne sa zlepsit aj po 40ke a par rokov tento trend udrziavat. Asi po 4. roku treningu, ak ma jedinec cez 38 rokov a trenuje pravidelne a spravne, tak k velkym pokrokom uz nedojde a treba sa zmierit s tym, ze za nejaky cas sa vykony zacnu trosku zhorsovat. Po 50ke uz k zlepseniam dojde len velmi vynimocne, skor vsak nie. Vynimky predstavuju bezci, co zacali behat v neskorsom veku (koniec 40ky), alebo netrenovali dostatocne a/alebo byvali vela zraneni. Skratka a dobre, na vrchole fyzickych sil je telo tesne pred 30kou- plus minus par rokov. Po 35ke u muzov dochadza k badatelnemu poklesu vykonnosti, u zien o par rokov neskor. Pokial sa clovek nevyda na nebezpecnu cestu brania podpornych prostriedkov, tak sa musi zmierit s tym, ze cim je starsi, tym tazsie sa dosahuju osobaky a skor ci neskor pride cas, ked vykony poklesnu.[/quote] Díky za poučný příspěvek. Ty vždycky umíš do svých glos dodat punc odbornosti. http://behyaostatni.blog.cz/
Mato 31.01.2008 12:23:50
To Snek- nemas za co, prilis odborne to teda nebolo- nedal som odkazy na seriozne studie. So zopar som sa vsak stretol. Co sa tyka mojej osobnej skusenosti a zo skusenosti mojich spolubezcov, tak mozem poznamenat toto: najlepsie vykony som podaval a najrychlejsie sa regeneroval medzi 21. a 26. rokom… V 22 som mal posledne vaznejsie zranenie a potom 6 rokov klud. Od 26ky som citil, ze regeneracia trva dlhsie a aj rychlost sa oprasuje tazsie a zaroven straca rychlejsie. Na druhu stranu som bol schopny zvladnut vyssie davky (behal som od 16-tich). Po 10-tich rokoch behania som sa zlepsil uz len marginalne a za cenu omnoho tazsieho treningu ako predtym, ale zato som podaval vyrovnanejsie vykony. Moji najblizsi spolubezci, co behali od mladosti, tiez presli podobnou krivkou. Okolo 20ky boli na vrchole sil na strednych tratiach az 5km, neskor sa zlepsili len o malo a ked tak iba pri prechode na dlhsie a najdlhsie trate. Telo skratka znasa vysoku zataz najlepsie okolo 20-teho roku zivota. Tiez som spozoroval znacnu zmenu v metabolisme- v skorej 20ke som mohol zjest aj slona a nepribral som vobec, skor som mal problem si udrzat zdravu vahu pri tej zatazi. Po 25–26. roku som sa musel zacat trosku strazit aj pri vacsich objemoch. Telo sa teda meni a najma tie procesy, ktore vidime najneradsej.
ironman 31.01.2008 12:40:10
Souhlas s Matem, u me pouze mirny rozdil v regenearaci, kdy jsem zacal citi jeji zpomaleni az cca pred 2 lety (29let). Pocitove to ale take pricitam nizsi motivaci po prekonani urcitych vysnenych hranic. Je znat, ze psychika ji ovlivnuje. Ta vyrovnanost je jasna, napr. na 10 se drzim posledni 2 roky na urcitem zakladu, ktery dam vcelku bez problemu vzdy( a je vyssi nez byval), ale posun vyse je narocny.
Vašek 31.01.2008 15:39:09
[quote=milan]to Vašek: ale i opotřebování pohybového aparátu a schopnost regenerace[/quote] Ale i když výkonnost klesá, tělo se opotřebovává a regeneruje se pomaleji, tak sportovci (třeba běžci) jsou na tom skoro vždy lépe než ostatní populace, pokud u sportu vydrží (jestli se opravdu tvrdým „vrcholovým“ tréninkem nezničí úplně). Výkonnost klesá z věkem všem, ale je rozdíl mezi „televizním pupkáčem“ a vitálním staříkem, který lehce vyběhne (nebo si vyjde) do lesa. S věkem je důležitější zdraví, a už nesejde na tom, jak rychlý kdo byl.
Trochu OT, ale když jsme s kamarádem byli na jaře v Bílých Karpatech, tak jsme potkali jeden večer starého turistu. Povídal nám, že je tady po padesáti letech, kdysi tam vandroval, a teď se mu zastesklo po těchto horách. Spal v nějakém seníku a říkal nám, co vše má v plánu si projít. My jsme tam chodili denně 35–45 km(ale byli jsme tam jen 2 plné dny + dva půl dny:), on třeba 10 km, ale určitě si to užil stejně. Parádní, vitální děda, duševně mladík. Tak nějak bych chtěl zestárnout. :)
Praha
Křov 31.01.2008 16:16:37
Mato tady už napsal vše podstatné, takže jen malé doplnění k tématu, který se mě každým rokem víc a víc týká. Pokles výkonnosti souvisí mimo jiné s postupnou ztrátou síly v nohách (která se mimochodem ztrácí dříve než síla v horní polovině těla), takže pokles se víc či dříve projeví tam, kde je síla důležitější – krosy v těžkém terénu, kopce. Jsou samozřejmě i výjimky, třeba Miloš Smrčka, který nestárne ani v kopcích, ale to nám ostatním proti přírodě moc nepomůže. Šanci vidím spíš v tom „trénovat správně“ (tedy ne více, ale optimálně a s ohledem na regeneraci), v tom může mít rezervu skoro každý.
Eviku 31.01.2008 20:12:35
Ja tiež rozmýšľam,že ke´d mi vypovedia kĺby,alebo nastane nejaký problém,že proste nebudem môcť behať,akým športom nahradím dokonalý beh?Ćo poviete na rotoped?Niekedy som mala doma stepper,ke´d boli deti malé,potom som postúpila na bež.pás,ale vnútri je nuda trénovať,vonku to ubieha čerstvý vzduch,zvieratká,kým teraz behám tú hodinu,na rotopede treba na tie isté cal.asi 2krát toľko,ale bojím sa,že raz ke´d budem staršia nebudem môcť vybehnúť,som dynamický typ a cvičiť dookola v posilke pora´dte niečo.Dík fest moc pekne.
Šnek 01.02.2008 07:21:24
[quote=Eviku]Ja tiež rozmýšľam,že ke´d mi vypovedia kĺby,alebo nastane nejaký problém,že proste nebudem môcť behať,akým športom nahradím dokonalý beh?Ćo poviete na rotoped?Niekedy som mala doma stepper,ke´d boli deti malé,potom som postúpila na bež.pás,ale vnútri je nuda trénovať,vonku to ubieha čerstvý vzduch,zvieratká,kým teraz behám tú hodinu,na rotopede treba na tie isté cal.asi 2krát toľko,ale bojím sa,že raz ke´d budem staršia nebudem môcť vybehnúť,som dynamický typ a cvičiť dookola v posilke pora´dte niečo.Dík fest moc pekne.[/quote] A co kolo? To tě nenapadlo? Mě ke sportu přivedlo právě ono. http://behyaostatni.blog.cz/
Jecminek.Maselnik 01.02.2008 07:32:05
skoro každý psycholog vám dnes řekne, že stav duše se do značné míry odráží na stavu těla. Čili pokud už dnes spekulujete nad tím, co bude, až začnou zlobit klouby, zaděláváte si na to, že opravdu zlobit začnou. Nechte to být, běhejte a teprve až to nepůjde, nad tím hloubejte .
Šnek 01.02.2008 07:47:50
[quote=Jecminek.Maselnik]skoro každý psycholog vám dnes řekne, že stav duše se do značné míry odráží na stavu těla. Čili pokud už dnes spekulujete nad tím, co bude, až začnou zlobit klouby, zaděláváte si na to, že opravdu zlobit začnou. Nechte to být, běhejte a teprve až to nepůjde, nad tím hloubejte .[/quote] Svatá slova. To mohu jen podepsat.
renata69 01.02.2008 09:45:29
Tak to je výhoda nás, co jsme začali běhat až „na stará kolena“. Nějak nám nemá co klesat, takže i když mi už bude 40, výkonnost zatím utěšeně stoupá. Vlastně jsem na tom líp, než v 15 – to jsem neuběhla víc než 200m, pak jsem umřela. S takovýmhle základem to už může být jen lepší!
Šnek 01.02.2008 10:53:59
[quote=renata69]Tak to je výhoda nás, co jsme začali běhat až „na stará kolena“. Nějak nám nemá co klesat, takže i když mi už bude 40, výkonnost zatím utěšeně stoupá. Vlastně jsem na tom líp, než v 15 – to jsem neuběhla víc než 200m, pak jsem umřela. S takovýmhle základem to už může být jen lepší![/quote] Tak tak. Taky si to takhle maluju. Budeme rychlejší a rychlejší, až na stará kolena budeme nejrychlejší na celém světě. Když se budu zlepšovat tímhle tempem co dosud, tak až budu v kategorii nad 70 let, mohl bych v některých regionálních závodech atakovat bednu. Dobrý ne?!
Mato 01.02.2008 12:49:02
Myslis, ze sa tie roky zahalania a nestarania sa o svoje telo tiez nejako neprejavia? Dovolim si tvrdit, ze asi este viac, ako u tych, co robili presny opak. Nechcem nikomu brat iluzie, ale planovat si pretekarsku karieru po 60ke si mozu len ti geneticky najobdarenejsi.
Šnek 01.02.2008 13:01:50
[quote=Mato]Myslis, ze sa tie roky zahalania a nestarania sa o svoje telo tiez nejako neprejavia? Dovolim si tvrdit, ze asi este viac, ako u tych, co robili presny opak. Nechcem nikomu brat iluzie, ale planovat si pretekarsku karieru po 60ke si mozu len ti geneticky najobdarenejsi.[/quote] Mě ale nic jiného nezbývá. Nechce se mi být pořád poslední, tak si alespoň namlouvám, že to bude v budoucnu lepší.
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.