Je šance začít v 19 letech s atletikou
Dooma 07.06.2007 13:19:30
Rozhodně si nemyslím že by v 19-ti letech bylo pozdě začít s tréninkem. Pokud člověk má nějaký všestranný předpoklady a trochu rychlosti tak se dá poměrně rychle dostat nahoru. Chce to ale ze začátku také trénink rychlosti, jako určitý potenciál do budoucnosti, no a vytrvalost ta se dá potrénovat po dvacítce. Čím delší trať chceš běhat tím míň záleží na tvém talentu…chce se to jen opřít do tréninku a makat.
Mato 07.06.2007 13:35:46
[quote=Dooma]Rozhodně si nemyslím že by v 19-ti letech bylo pozdě začít s tréninkem. Pokud člověk má nějaký všestranný předpoklady a trochu rychlosti tak se dá poměrně rychle dostat nahoru. Chce to ale ze začátku také trénink rychlosti, jako určitý potenciál do budoucnosti, no a vytrvalost ta se dá potrénovat po dvacítce. Čím delší trať chceš běhat tím míň záleží na tvém talentu…chce se to jen opřít do tréninku a makat.[/quote] Hahahaha. Prepac, ale nevies o com pises. Mas nazory ako novinari z Dnes, co nevedia co behanie obnasa. Na kazdu jednu disciplinu v atletike potrebujes obrovsky talent, ak chces nieco dokazat. Odporucam Ti zajst dnes poobede na stadion a dat si 2 kolecka (800m) za 2:01– ak to vobec dokazes (na to musis mat uz nejaky talent), tak si to vynasob siestimi a pridaj este 200m a dostanes tempo preteku na 5km v rekordnom tempe. Alebo lahsi test, co by si mohol zvladnut urcite- daj si 200m za 35s a predstav si, ze by si takym tempom mal bezat este 209 dalsich 200viek bez zastavenia a budes na urovni spickovych maratoncov. Potom si povedz uprimne, ci na takto dlhu trat nepotrebujes vysoku zakladnu rychlost a zaroven aj uzasny vytrvalostny talent (vysoke VO2max, spravnu dlzku koncatin, lahke telo, vykonne srdce…). Tolko asi o tom talente a o rychlosti. Pridaj k tomu velku drinu, mnoho stastia a budes mat olympijskeho medailistu. So sportom nikdy nie je neskoro zacinat. Ak pomyslas na vrcholove vykony, tak cas okolo 18ky je o minutu 12, aj ked vynimky sa nasli aj pri neskorych zaciatocnikoch.
Dooma 07.06.2007 14:13:27
No zrovna dneska na stadion pujdu a dám si 2×(500m –300m) za 1:20 a 45 a potom ještě 300m za 42 s meziklusem 300m. Neboj já běhám a vím co to obnáší. Já ale neřekl že když trochu potřenuješ tak z tebe bude hned olympijský vítěz. Pojem vysoká výkonnost pro každého znamená něco jiného. Pro tebe to třeba je zlatá medaile na OH nebo světový rekord. Nic jinýho asi nebereš. Ukaž mi ale kolik lidí v čechách má zlatou medaili z olympiády v běhu?? Moc ne co?? Já za vysokou uroveň pavažuji třeba splnění limitu pro účast na mistrovství české republiky mužů!!!! Kdo dá 1500m ke 4 minutám, tak to je pro mě už dost kvalitní běžec. Nebo pětku kolem 16-ti minut či 10km za 34 minut. A na úroveň desítky za 34 minut je podle mě schopnej se dostat i relativně netalentovaný běžec, který samozřejmě neváží 100 kilo a víc a celý předchozí život neseděl u počítače!!!!! Nebo mi chceš říct, že když někdo dělal třeba jenom blbej fotbal dvakrát týdně a rozhodne se v 19-ti běhat a opře se do toho…bude trénovat postupně až 6× týdně, že se nemůže dostat k 16-ti minutám na pětce. MŮŽE!!!!! A může se dostat daleko dál!!!!!
Dooma 07.06.2007 14:24:54
„daj si 200m za 35s a predstav si, ze by si takym tempom mal bezat este 209 dalsich 200viek bez zastavenia a budes na urovni spickovych maratoncov. " NO jenom malý doplněk, že ty dvoustovky by stačily "jen“ za 37 a byl bych světová špička. Nemusím snad běžet maraton za 2:03 hod. abych byl světová špička. A navíc to co tady píšeš tak na tuto úroveň se člověk nedostane rychleji jak za 10 let. Pokud víš tak maratonci mívají vrchol kariéry kolem 34 let. Takže začneš v 19-ti trénovat na pětku, postupně budeš přidávat trénink do vytrvalosti v 26 třeba pujdeš první maraton a máš krásných 7 let i více na to zaběhnout pod 2:25 abys byl úzká česká špička. Jo a jen mimochodem tempo na 2:24 hodiny máš dvoustovky už jenom za 41!!!!
Sedlčany, Praha 3 - Vinohrady
Oslík 07.06.2007 18:31:14
2 m.thums: Já tím reagoval na začátek, kde vseosportu píše, že by rád běhal MČR. Samozřejmě, že se ještě můžu dostat na nějakou úroveň, ale mistr republiky ze mě asi nebude… Asi to i mělo vyznít, tak že je už pozdě, ale není všem dnům konec, že? :)
Mato 07.06.2007 20:03:50
Dooma, asi sme sa nepochopili: reagoval som na Tvoju vetu o tom, ze cim dlhsia trat, tym menej talentu potrebujes… na tom som sa smial a z toho som odvodil, ze o behani bud malo vies, alebo si este prilis mlady a neskusil si behat desiatky, ci polmaratony a maratony. Mozno nepotrebujes explozivnu rychlost (100ku pod 11s), ale rozhodne nie je na skodu ani na dlhych tratiach. Ostatne zlozky talentu vsak musis mat vysoko nadpriemerne a v niektorych oblastiach vynikat. Pozri ine vlakna na tuto tematiku, kde som prispieval… Uvadzas vykony, ktore nemaju korelaciu- 1500ka za 4minuty je velmi dobry vykon s ktorym sa da pracovat na dlhsich tratiach (ak mas na dlhe trate predpoklady), zatialco 34min 10ka je len vykonnostna uroven, s ktorou mozes na mensich pretekoch koncit v prvej trojke, ale na viac to nie je. 16:00 na 5ke je o stupen lepsia vykonnost- koreluje s 10kou za 33min a maratonom za 2:35– slusna uroven, ale tiez nic o com by sa dalo domov pisat. 1500ka za 4min dava predpoklad pri talente a tvrdej drine na maraton za 2:22–25 a 10ke za cca 31minut- s tym sa da vacsina cestnych behov CR vyhrat… Bavime sa tu teda o celom spektre vykonnosti, kde jeden extrem koreluje so slusnym talentom (relativne na CR a SR urovni) a druhy extrem je ekvivalentom skromneho talentu, ale nie antitalentu. Spytaj sa na to bezcov, co poriadne trenovali roky a ani 35min nevedeli zlomit. Ja mam v okoli aspon 5tich takych a dali by za take „antitalentovske“ casy (34min 10km) svoju ladvinu (ok, prehanam, ale skratka na to nemaju). Este na zaver- v 34 rokoch nemas vrchol vykonnosti, ale si na hranici zenitu. Vrchol je v dnesnej dobe u vytrvalcov okolo 27–29 rokov… to, ze niektory bezci prejdu na zaver kariery na maraton a zabehnu rekordy este neznamena, ze by v maldsom veku- na svojom vrchole nebezali rychlejsie (bavime sa tu o Tergatovi, Gebrselassiem…). Zober si Kenanov, ci Etiopanov, co vyhravaju maratony v 20ke (Abera v 22rokoch Oly. vitaz a dalsi rok majster sveta)…
Majroos 07.06.2007 20:35:55
Ahoj. Rád bych připojil svůj názor. Jsem sprinter ale chci ti říct že nejlepší čeští středotraťaři začínali v podstatě s atletikou dost pozdě. Např. S. Jungwirth nebo J. Odložil. Pokud máš opravdu vůli se sebou něco udělat, tak pozdě není vážně nikdy. Myslím, že máš reálnou šanci se na republiku dostat, ale chce to aby sis hlavně našel dobrého trenéra, který ti pomůže. Dál to chce aby ten trenér už někoho trénoval, protože pokud budeš běhat sám, tak se donutíš o dost míň do bolesti a vyčerpání a v neposlední řadě jsou lidi kolem tebe vždycky inspirace. Pokud možno tak si kup třeba knížku „Běhy na střední a dlouhé tratě“. Tam bys měl o tréninku najít co potřebuješ. Jde o to, že bys ale měl rozvíjet jak vytrvalostní tak i rychlostní složku, protože rychlost je základ i pro vytrvalce, stejně jako bys sis měl dávat hlavně bacha na zdraví protože jedině to tě může zabrzdit. (Nikdo ať ti nikdy neříká co nemůžeš nebo nedokážeš) :)
Dooma 07.06.2007 20:38:42
No ta věta, že čím delší trať tím méně talentu potřebuješ podle mě má něco do sebe. Samozřejmě maraton sem nezkusil, a tak to možná není tak markantní rozdíl jako si nyní myslím, ale je pravda, že s rychlími FG svalovými vlákny se člověk rodí. Jenomže z FG vláken se tréninkem mohou stát SO pomalá svalová vlákna, což ale opačně nejde. Tudíš jde usoudit, že sprinter se rodí, vytrvalec se vychová. NO osobně si myslím, že třeba ti kamarádi co nemohou zaběhnout desítku ani za 35 minut, nejsou nenadaní. Jde spíš o to, že trénují špatně. Jako většina českých běžců. Nevím jaký máš názor na trénink vytrvalců. Já si ale myslím, že čeští běžci se zbláznili do objemu a úplně zapomněli na sílu a rychlost, bez které se samozřejmě nedají běhat rychlé časy ani na desítce. Znám to z toho ják trénují běžci u nás v okolí. Jsou to pořád dlouhé běhy, asi takto, pondělí běh 16km, úterý běh 25km, středa běh 20km a takhle pořád dokola, občas kolo 80kmnebo plavání či běžky…pořád ale rozvoj aerobní vytrvalosti. Jo s tímto tréninkem talentovaný člověk zaběhne 10km za 33 ale netalentovaný to opravdu pod 35 nedá. Jde o to, že čeští běžci se naučili nějak trénovat a nikdo nesleduje jak se trénuje jinde. Pokud člověk chce běhat výkonnostně a ne jen pro radost, tak se musí ať chce či nechce zařadit do tréninku kvalitní úseky, posilování, rychlost. Běhat ostré úseky na dráze, třeba 300–600m. Pochybuji, že dobří evropští běžci běhají jen souvislý běhy! No nechci tady soudit protože nevím jak dotyční lidi trénují ale při dobře voleném tréninku se dají běhat velice slušné časy. S tou korelacií máš pravdu…! Jen chci upozornit že 4 minuty na 1500m jsou nedosažitelným výkonem právě pro běžce kteří zapomínají na rozvoj síly, rychlosti a kvality. Jinak to ale není zas tak úžasný čas. Vrchol kariéry záleží na mnoho faktorech. Za prvé na tom, kdy člověk začal s kvalitním tréninkem. Pokud běžec trénuje od 15-ti let, tak vrchol bude mít třeba v 25 letech někdy bohužel i dříve. Pokud začne v 18-ti letech tak vrchol bude později. Za druhé na trati, kterou běhá. na 100m mají běžci vrcho v 23 letech třeba, na 800m v 25, na 3000m třeba v 27 ale v maratonu přichází vrchol po třicítce. Protože stárnutím se právě rychlá svalová vlákna transformují na pomalá svalová vlákna. To je příčinou ztráty rychlosti, ale naopak trénink vytrvalosti je daleko účinnější než v mladším věku. Proto většina evropských vrcholových maratonců běhají osobní rekordy od 28 let a víc. Afričani jsou bohužel jiná kategorie. Dříve hormonálně dozrávají. A navíc afričani mají tolik běžců, že oni udělají kempy o sto běžcích, nasadí neuvěřitelné dávky na 19-ti leté běžce i mladší. A je jim jedno, že 80% běžců odvaří. Z toho jim vyleze ale pořád 20 běžců, co mají světovou úroveň. Jenže problém je v tom, že tito běžci běhají dobře dva roky a pak odcházejí, protože se prostě za mlada utavili. Znáš nějakého keňana co by běhal déle jak 2 roky maratony na světové úrovni?? Já ne. Vždycky se jen nějaký nový objeví a za dva roky běhá o 10 minut pomaleji v hlouby pole. A nemyslím si, že by třeba Haile či Tergat běželi v 25 letech maraton rychleji než po třicítce, protože by neprošli právě tím tréninkem kvality rychlosti a síly, kterým museli na dráze projít, a tím by limitovali svoji výkonnost. Protože pokud člověk chce běžět maraton za 2:05 tak musí umět zatraceně rychle 10km a tím pádem 5km – 3km – 1500m. No a aby člověk uměl rychle 1500m musí být i docela rychlej na 400m. A to chybí českým běžcům.
Brno
tuta 07.06.2007 21:17:48
Dooma: O te mensi potrebe talentu na delsi trate jde spis o to, ze cim delsi trat, tim tady v Cechach mensi konkurence, a tim je ekvivalentni vykon relativne lepsi. 4 minuty na patnactistovku te do finale na MR rozhodne nedostane, odpovidajicich 2:25 na maraton znamena na 95% bednu. Ale jinak talent je taky potreba, sice jineho druhu nez u kratsich trati, treba schopnost nerozpadnout se pri „vetsi“ kilometrazi, naopak z ni tezit. Kdyz ti 180km/tyden privodi za sest tydnu unavovku, tak proste nemuzes byt dobrym maratoncem, pokud te to utavi, tak taky ne. A tim se dostavam k te kritice treninku, cos napsal. Ja jako maratonec si taky myslim, ze ostatni trenuji spatne , ale uplne opacnym smerem nez ty. Vypadam v oddile fakt jako totalni exot, kdyz jsem behal v prumeru tech 160 kilaku tydne, ostatni by furt drtili ctvrtky a doufali, ze z toho neco zabehnou. A ja zase rikam, jasne, pokud mas talent, tak z toho zabehnes 10km za 33, jinak se pod 35 nedostanes. A nemysli si, ze nehledam nove trendy v treninku a tak, loni jsem zkusil neco, cos popisoval ty, pod Cackem (uspesne trenuje Rudoleckeho, Ondrouska a Neruda) a vysledek byl katastrofa – misto planovanych 16 minut na petku jsem koncil uplne znicenej za 16:40 a muj kamarad se z reprezentanta v behu do vrchu stal marnakem, co mohl jen vzpominat na lonske casy. To jsem pochopil, ze tudy cesta nepovede, mozna kdybych se mu dostal do sparu v patnacti, tak by me nekam dovedl, ale ted bych si akorat beh znechutil. Takze jsem se vrhl na studium zahranicnich elitnich soucasnych treneru (Renato Canova) a u nej byl nejkratsi usek 2 kilaky, kdyz nepocitam sprinty do kopce, konecne nasadil normalni kilometraz, a ejhle, najednou jsem se zacal nekam dostavat.
Brno
tuta 07.06.2007 21:25:37
Dooma: Jeste k tem Kenanum, pokud jsou financne zajisteni a mohou se na maraton normalne pripravovat, to znamena pul roku nezavodit, pak maraton a znovu, a maji slusneho trenera, tak vydrzi. Jenze tyto predpoklady normalne nenastanou, pokud nevi, jak trenovat (trenoval proste jenom tak, ze se porad drzel toho nejlepsiho ve skupine), tak tezko svuj cas bez pomoci zopakuje, no a pokud se rozhodne „dojit“ prachy, tak se zase vypraska zavodenim, ne treninkem.
Dooma 07.06.2007 22:16:36
S tou kvalitou u nás máš pravdu. V maratonu se člověk prosadí u nás líp než na 1500m. No už zde nebudu obhajovat své názory. Možná, že nemám úplně pravdu…popřemýšlím o tom:-)! Ale stejně si stojím za tím, že když to někdo chce dosáhnout na nějakou solidní úroveň..větší šanci má na maratonu než na 100m. Ale to je jedno:-)…já jen nemám rád, když někdo začne 18-ti či 19-ti letému mladíkovi, co uvažuje že začne dělat atletiku, říkat, že už je pozdě! To je naprostá bbost. Otázkou už je jaké má předpoklady a jakou má základnu z jiných sportů, ale pozdě rozhodně není! Jo skupinu Petra Ondrouška a Romana Rudoleckýho znám. Běhá jim to. Mají výborný rychlostní základ. Co se týče tvýho pokusu o změnu tréninku, je otázkou zda právě není na škodu ve 28 měnit metody takhle radikálně, což se u tebe asi projevilo. Druhá otázka je zda stačí rok aby se projevil tento trénink se změněnou strukturou zatížení. Je fakt, že v 28 pokud člověk trénuje od 19 určitým způsobem, jak to popisuješ, tak už asi těžko pomůže trénink do rychlosti. Lepší by bylo možná zůstat u daného tréninku a pokusit se třeba jen lehce zatřídit trénink síly a kvality. Kvalitou myslím třeba i pětky ve velice svižném tempu. Jsem si jist, že i ty trénuješ nějaké speciální tempo, to jest nějaké kvalitnější úseky.
Mato 08.06.2007 08:21:52
Dooma, mam vela poznamok k Tvojim nazorom, ktore su miestami trosicku popletene (najma co sa tyka rychlych svalovych vlakien a ich zahadne pretvorenie sa na pomale :) ), ale boli by sme uz uplne mimo temu. Nikto vsak z nas nepovedal, ze v 19 je neskoro zacinat- pozri si, co som napisal predtym. Povedal som, ze ma o minutu 12, ked chce behat na vysokej urovni, nie, ze je neskoro. Inymi slovami, ma najvyssi cas. Navrhujem zalozit nove vlakno a presunut nasu debatu tam. Predtym, vsak este v skratke okomentujem Tvoje nazory:
- behanie objemov nevylucuje zaradenie kvality, prave naopak- umozni to telu zniest vyssie davky vysoko kvalitnych treningov. Prilis generalizujes a nevies, co behaju kavlitnejsi vytrvalci v CR a v SR. Na celom svete v spicke medzi strednotratiarmi (miliarmi, nie 800kari) a vytrvalcami nenajdes takeho, co by aspon v pripravnom obdobi nenabehal aspon 160–200km tyzdenne. Prave kvoli aerobnemu zakladu. Castokrat udrzuju vysoke objemy az do pretekoveho obdobia a idu dolu s kilometrami az tesne pred vrcholom sezony.
- Rychle svalove vlakna sa nepremenia na pomale. S urcitym poctom (pomerom) sa narodis a s tym nic neurobis. Rychle svalove vlakna sa delia na dva typy: FG (fast glycolytic- cisto na vybusnu silu a skoky) a FO (fast oxidative- ktore maju schopnost prevziat urcity diel prace za pomale svalove vlakna, ale su omnoho menej ekonomicke). Aby som si dovolil citovat R.Canovu, trenera viacerych spickovych strednotratiarov a vytrvalcov- rychlost sa nestraca trenovanim vysokych objemov, ale jej zanedbavanim. Inymi slovami- v kazdom obdobi musis udrziavat kontakt so svojou zakladnou rychlostou a nezanedbat ju- ked nie inak aspon vo forme kratkych vybehov do kopca (6×60m), ci doplnku k hlavnemu treningu vo forme kratkych sprintov. To sa tyka aj maratoncov. FG ani FO sa Ti zahadne nepremenia na pomale svalove vlakna (SO- slow oxidative) tym, ze budes behat 160–200km tyzdenne, ale mozu Ti zakrniet neuromuskularne prepojenia, ak zanedbas trening rychlosti a potom nebudes schopny svoje FG a FO pouzit a zapojit ich. Ziadna zahadna zmena ani jednym smerom sa neudeje- pre nas pomalsich, bohuzial.
- co sa tyka Kenanov, co behaju maratony na spickovej urovni a su na scene dlhsie ako 2 roky- je ich kopa, prevazne so stredisk s kvalitnymi trenermi. Tu je zopar mien, ktore si mozes vyhladat na nete a pozriet si ich karieru: Tergat, Sammy Korir (desat rokov na spicke, OR 2:04:56), Martin Lel, Ibrahim Hussein (uz teraz obcan USA, ale stale v 40ke beha maraton za 2:12), Eric Wainaina (2 Oly striebra v maratone), Daniel Njenga (niekolko maratonov pod 2:07– na scene vyse 10 rokov), Titus Munji, William Tanui (uz skoncil kvoli veku), Evans Rutto… a mnoho dalsich. Zas generalizujes.
- rychle useky je treba behat, ak chces nieco dosiahnut, musis vsak vediet kedy, kolko a ako rychlo, aby to malo zmysel. Prilis casto vidim behat nasich vytrvalcov a strednotratiarov anaerobne useky (zrovna Tvoje 300ky a 600ky) pocas nespravnych treningovych obdobi, ktore by sa mali vyuzivat na ziskanie aerobneho zakladu a rozvoju ANP. Svoju anaerobnu kapacitu rozvinies na 99% za 6–10 tyzdnov, ostatne obdobia sa je treba primarne venovat inym treningom. Znova- rozvoj sily a zakladnej rychlosti sa nesmie zanedbat v ziadnom obdobi, staci vsak 1–2% casu z celkoveho objemu prace.
- na 80km tyzdenne nedosiahnes nikdy svoj potencial, bez ohladu na to, ci kazdy jeden kilometer behas minimalne pod 3minuty. Je to skratka malo- dokonca aj pre 400kara.
Mam este vela poznamok, najma k metodam nasich trenerov (vacsiny), ale presunme to do ineho vlakna- hned ho zalozim.
Mato 08.06.2007 08:43:37
Nove vlakno, kde si mozme na urovni podebatovat o treningovych metodach a trendoch je: http://forum.behej.com/…ta-cez-objem
Ruderer 08.06.2007 08:45:13
[quote=Dooma]................ Protože pokud člověk chce běžět maraton za 2:05 tak musí umět zatraceně rychle 10km a tím pádem 5km – 3km – 1500m. No a aby člověk uměl rychle 1500m musí být i docela rychlej na 400m. A to chybí českým běžcům.[/quote] Nechci Tě chytat za slovo :) a =) ,ale na návod jak běžet maraton za 2:05 čekají nejenom čeští běžci. Pohrdat „časy o 10 minut pomalejšími v hloubi pole“.To musíš být atlet teoretik a nebo nedoceněný odborník.
Promiň,ale musel jsem! Nacházíš se na fóru amaterských běžců ,neurazím-li většinu, tak hobíků a ne na odborném semináři předolympijských nadějí.:) a =) :) a =) :) a =)
Brno
tuta 08.06.2007 08:55:44
Dooma: Co je jeste alespon relevantni k tematu napisu sem – ja jsem zacal nejak behat v 21 letech, trenovat jsem zacal pred peti lety, takze to neni tak, ze uz jsem za zenitem a zadna zmena mi nepomuze. Ale z meho pohledu rychlostne nenadaneho vytrvalce byl v tom zpusobu treninku fundamentalni problem.
Mato 08.06.2007 08:57:17
Ruderer, chytas ho za slovo. Reagoval na moje poznamky predtym, nesnazil sa zhadzovat vykony maratoncov za 2:15, ani za 2:25, ci pomalsie. Chcel len poukazat na to, ze k takej vykonnosti potrebujes velmi rychle casy na kratsie vzdialenosti. Ja len dopnim- ze nemusis tieto vykony na kratsich tratiach v skutocnosti podat, len musis mat tu schopnost sa im priblizit, ak by len o to islo…
Ruderer 08.06.2007 09:07:33
To tu ,ale jenom teoretizujete (dost tvrdě řečeno pouze plkáte).Předháníte se v teoriích kdo to mu více rozumí.Trvám na tom ,že 95% běžců zde se během neživí a chodí běhat po zaměstnání pro radost. P.S. To už sem nepatří..........Vám neudělá radost čas 2:19 a jste v cíli kyselí jak špatně jste trénovali a běželi.Naproti tomu já pokořím hranici 4:00 a jsem v euforii.Tak a teď mi napiš ,že trénuju „špatně“,když mi po tom tréninku je tak hezky.
Mato 08.06.2007 09:15:04
Pekne, ak sa Ti nepaci „plkanie“ nemusis sa zapajat, nikto Ta nenuti. Dokonca si to ani nemusis citat, ak Ta to nebavi. Tvoju 4h hranicu Ti nikto nezhadzoval a pekny pocit Ti uz vobec nikto nebral. Neslo tu o predhananie sa v tom, kto ma viac znalosti, ale o dost podstatny nazorovy prud, ci kvalita, alebo kvantita (pripadne rozumny mix s priklonenim sa k jednemu, alebo druhemu smeru). Viz druhe vlakno. Ked uz si nas tak pekne rozobral, bez toho aby si co i len za nechcet vedel, kto je kto a ako beha, co ho motivuje a z coho ma radost, tak mi povedz, aky vykon by ma uspokojil??? Myslim si, ze vacsina z nas ma realisticku predstavu, kde ma kto limity a tak urcite by som nebol kysely po maratone za 2:19 (zhodou okolnosti, by som ho aj tak nikdy nezabehol…).
Ruderer 08.06.2007 09:49:00
Omlouvám se,ale asi jsi mě nepochopil.Vy tady hodnotíte proč a jak běhaj a trénujou keňani,jak se má trénovat abych byl rychlý atd..Kdo z Vás měl možnost se zúčastnit jejich tréninků? Naopak, já se rád přiučím a něco si o běhu přečtu.Jenom mi to připomělo,že po kvalifikačním utkání fotbalistů máme hospody plný Brücknerů…:) a =) Přiznáváš že 2:19 nedáš ,ale polemizuješ jak dát 2:05........:) a =) . V tom vidím rozdíl od člověka (nebudu jmenovat,všichni ho tu znají) ,ten na stovkách běžců tohoto fóra názorně ukázal „jak na to“ a ty výsledky se dostavily................ Teď jsme se pochopili…? Kolik tvých svěřenců zaběhlo časy ke kterým tu v diskuzích směřuješ…? Náš trenér říkal „rozhodující jsou výsledky v závodě“:) a =)
Dooma 08.06.2007 09:53:47
[quote=Ruderer]Přiznáváš že 2:19 nedáš ,ale polemizuješ jak dát 2:05........:) a =) Chci se jen zastat Mata…proč by nemohl polemizovat o tom, jak zaběhnout maraton za 2:05!!! Musím snad umět stovku pod deset abych mohl trénovat sprintera, co běhá pod 10 sekund?? Myslíš, že trenér Asafy Powella či Maurice Greena běhá stovku pod deset?? Mato zaběhne třeba za 2:30, ale bude natolik informovaný o tréninku, že dokáže pomoci někomu jinému, aby zaběhl třeba 2:12!!! A to už je na našince zatraceně dobrý čas!!!
Mato 08.06.2007 10:05:07
To ruderer: Zas- nepoznas ma a nevies ci trenujem, koho trenujem a ake maju vysledky. To, ze trener nevie sam zabehnut urcite casy neznamena, ze nevie ako ich dosiahnut (BTW mam velmi podobny osobak na maratone tomu nemenovanemu trenerovi, ale ako som spomenul- tu nejde o to, aky cas zabehnes Ty, ale ci vies pomoct inemu sa zlepsit) . K tomu, aby si dosiahol spickove vykony potrebujes nielen znalosti, ale najma potencial. Suhlasim vsak s tym, ze za trenera hovoria vysledky- nie vsak iba tych spickovych bezcov, ale najma tych, ktori nemaju moc potencialu a predsa ich dokaze dostat aspon na nejaku uroven, resp.ich posunut k ich skromnym cielom. Zil som dost dlho v zahranici, mam vela kontaktov a videl som vela velmi dobrych bezcov trenovat- mam dost dobru znalost toho, co skutocne v treningu robia. Nemozes kopirovat ich treningy, ale poucit sa mozes a aplikovat upravene metody na podmienky a mieru talentu na svojich zverencov. Kto si, ze si dovolis osocovat Tebe neznamych ludi a posudzovat ich mieru fundovanosti, ci jej nedostatok? Ked uz zrovnavas nasu debatu s hospodou plnou Bruckenru po futbale, povedz co z tejto debaty je nespravne a prispej nejakou konstruktivnou poznamkou. Alebo je toto forum iba pre zacinajucich bezcov a debaty o vyssej vykonnosti sem nepatria? Ak by si si cital aj ine vlakna, tak v nich prispievam aj konkretnymi poznamkami na konkretne otazky z „praxe“- priamo aplikovatelne pre akukolvek vykonnostnu uroven. Ak sa Ti nepaci teoretizovanie o vykonoch, co su skoro o 2h rychlejsie ako tie co behas, nemusis to citat. Mozes vsak aj v takejto debate najst odpovede na otazky, co sa tyka trenovania na Tvojej vykonnostnej urovni.
Ruderer 08.06.2007 10:22:22
Přečti si to celé znovu!!! Trenér Asafy P. a Maurice G. běhá stovku klidně za 30'' ,ale právě na Asafovi a Maurici ukázal,že tomu rozumí. Mato (proboha nic proti němu nemám) poukazuje co je potřeba udělat aby se...... Ve škole nás učili o člověku co věděl,že když bude mít pevný bod...........Realita je však jiná!
Tady se kluk zeptá jak se v 19letech dostat na MČR na 1500 a spousta Brücknerů ví jak toho dosáhnout aniž by ho viděla udělat krok.
Omlouvám se všem,kterých se můj komentář dotkl.Až tak vyhrotit jsem to nechtěl.
Ruderer 08.06.2007 10:52:37
[quote=Mato]Zil som dost dlho v zahranici, mam vela kontaktov a videl som vela velmi dobrych bezcov trenovat- mam dost dobru znalost toho, co skutocne v treningu robia. Nemozes kopirovat ich treningy, ale poucit sa mozes a aplikovat upravene metody na podmienky a mieru talentu na svojich zverencov. Kto si, ze si dovolis osocovat Tebe neznamych ludi a posudzovat ich mieru fundovanosti, ci jej nedostatok? Ked uz zrovnavas nasu debatu s hospodou plnou Bruckenru po futbale, povedz co z tejto debaty je nespravne a prispej nejakou konstruktivnou poznamkou.[/quote] Mato nikoho jsem neosočil ,ani jsem nikomu neupíral jeho zásluhy. Trochu mi však v posledním příspěvku připomínáš ...............Teď jsem se vrátil z velkého světa (zahraničí) a já Vám teď napíšu jak to dělat správně. A co českým běžcům chybí. Doteďka jste to dělali špatně .............
Kdo jsem ? Obyčejný vesnický běžec s 0R 3:40 .Mistr republiky ve veslování (z dávna). 2× vítěz na MS veteránů ve veslování. Žádné kontakty nemám.Dobré běžce jsem viděl jenom v televizi.
Debata je správná. Na čas 2:05 potřebuješ trénovat přesně jak Ty říkáš ,žádnou konstruktivní poznámku nemám ,vše bylo už řečeno.Tohle není ironie,jenom mi to všechno připadlo ve stylu „co by kdyby“. Tak se měj hezky a už se nezlob.Já to vážně tak nemyslel.
Mato 08.06.2007 11:05:47
O tom, ze som sa „vratil z velkeho sveta“ som napisal az po Tvojich pripevkoch a vobec to tak nebolo myslene, ako Ti to pripadalo. Prave naopak a reagoval som na Tvoje podpichnutie, ci som niekoho videl trenovat. Ano videl. Co sa tyka nepsravneho pristupu bezcov v CR a SR- naopak, mnoho z nich ma spravny pristup, ale nemaju na to prepoklady. Ti co by zas mali talent su zas v rukach- vo vela pripadoch- trenerov s nespravnym pristupom, ini zas nemaju stastie co sa tyka prostredia, zdravia… Ten, kto kritizoval pristup „vsetkych“ vytrvalcov bol Dooma a aj som ho preto vyzval, ci ma ich treningove denniky, aby takto hovoril… Bez debaty, ‚co by kdyby‘, by neboli znalosti, az ten „coby kdyby“ sa objavi a bude mat potencial chytit plamen. Najma vdaka polemikam americkych trenerov nastalo znovuobrodenie behania v USA a pomaly navrat k dobam slavy zo 70. a prvej polovice 80. rokov. Treneri pochopili, ze sa nedaju dosahovat spickove vykony pretlacovanim „kvality“ a zanedbavanim kvantity. Porovnali si treningy bezcov z ery najvacsej slavy s erou 90.rokov a pochopili, kde je chyba. Dnes maju konecne medaily z vytrvaleckych disciplin od ktorych boli pred 10.rokmi na mile vzdialeni. Uz sa nehnevam, nie je preco. Ani nechcem aby si mi pripisoval nejake zasluhy. Nesud vsak ludi, ked ich nepoznas.
Rai0088 21.09.2011 21:47:02
>> tuta, 16. 05. 2007 20:19:50
Velice by mě zajímalo tvé posouzení atletických klubů v Brně – jestli bys mohl, poslal bys mi to taky na mail?
Janulla 07.10.2013 17:34:35
Ahoj, chtěla jsem se zeptat jestli je pozdě začít s atletikou v 15 (v prosinci v 16 )asi běh na 800m. Na základce jsem byla vždycky první a předběhla jsem i kluky. Byla jsem na sokolských zavodech a byla jsem 2. Na přespolních zavodech do 10 místa… a to jsem skoro vůbect netrénovala. Mrzí mě, že jsem se nepřihlásila do atletiky tak o 3 roky dřív Má smysl ještě začít ? Předem děkuji za odpovědi
Ondřej S. (aka
poohDA)
07.10.2013 18:05:45
>> Janulla, 07. 10. 2013 17:34:35
Vždycky to má nějaký smysl. Lidé začínají se sportováním i ve 20, 40 i po 60. Vždycky se v životě hodí umět vyhrávat i prohrávat, užít si výsledky svého úsilí stejně jako beznaděj, když výsledky snahy nejsou vidět. A čím mladší se tohle člověk naučí tím lépe.
kokoskokos 07.10.2013 19:23:38
>> Janulla, 07. 10. 2013 17:34:35 Teď máš ideální věk na to začít
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.