ROZHOVOR: Přijde ti Ironman drahý? Zkus Xterru
Nicolas Lebrun je jednou z největších ikon terénního triatlonu. Mistr světa z Maui z roku 2005, mistr světa v zimním triatlonu a druhý nejúspěšnější sportovec, co do počtu vítězství ve světovém poháru Xterra, jehož je nyní tento skromný Francouz z města Digne evropským ředitelem. Na závodech vždy pečlivý, jako závodník přemýšlivý, snad proto se mu přezdívá “Profesor”.
Nico, když jsme se poprvé potkali, tak mi bylo 13 let a ty jsi přijel závodit na vůbec první závod Xterra do Hluboké nad Vltavou, pamatuješ si to?
„Ano, samozřejmě, byla to moje druhá Xterrácká sezona a můj první velký závod v Evropě. Doběhl jsem druhý za Olivierem Marceauem (Mistrem světa ITU 2000, pozn. red.), pamatuji si velikou party na zámku, každý závod u vás je pro mě krásnou vzpomínkou.“
Takže to nebyla tvoje první Xterra. Kdy jsi tedy objevil off road triatlon?
„Svojí první Xterru jsem jel v roce 2000 v Anglii, ale nemám na ní hezké vzpomínky, spousta závodníků se ztratila, prostě docela nepovedené závody. V roce 2001 jsem potom vyrazil do USA a zkusil jsem tamní národní sérii Xterra, kdy jsem na závěr sezony také poprvé závodil na Mistrovství světa na Maui. V té době už jsem byl dvojnásobným mistrem světa v zimním triatlonu, takže jsem měl k terénu docela blízko. Takže když jsem dorazil na Hlubokou, věděl jsem, co mě čeká.“
Jaké závody jsi měl nejraději?
„Nejoblíbenější byla Xterra u Lake Tahoe ve Village Nevada, když jsem začínal, tak se tam konalo mistrovství USA. Ale musím připomenout, že ještě úspěšnější jsem byl v Čechách, speciálně na Hluboké (Lebrun vyhrál celkem 5× Xterra Czech, 4× na Hluboké a 1× v Prachaticích, pozn. red.). Opravdu mi chybí Česká republika, speciálně ty skvělé party po závodech, ty jsou už dnes mezi závodníky legendární.“
Jako závodník ses stal jedním z nejúspěšnějších borců v historii Xterry, kdy jsi začal uvažovat o tom, co budeš dělat, až půjdeš do závodnického důchodu?
„Jsem člověk, který má rád vše zorganizované, naplánované, takže jsem začal včas pracovat na dalších projektech. Už v roce 2001 jsem začal u nás pořádat různé závody a v roce 2003 jsem začal trénovat další závodníky. Věděl jsem, že nemůžu závodit do důchodu, takže jsem se musel připravovat na konec kariéry. Sezona 2009 byla tou poslední, kterou jsem odjel kompletní, a opravdu maximálně jsem se soustředil jenom na závodění. Potom už jsem neměl tak vyrovnanou výkonnost, ale občas se mi podařil výjimečný závod, tak jsem si řekl, že budu závodit do čtyřiceti let. A to jsem udělal po sezoně 2013, udělal jsem si radost vítězstvím doma ve Francii, byl jsem třetí v evropském poháru a sedmý na mistrovství světa. V té době jsem naplno rozjel coaching, chtěl jsem lidem předávat to, co jsem se za 15 let závodění naučil.“
Máš tréninkový program Organicoach, můžeš nám říct víc o celém konceptu a tvém receptu na úspěch?
„Je to o předávání věcí, které jsem zjistil během celé kariéry, je to můj pohled na věc, který předávám dalším triatlonistům. Je to ale víc než jen trénink, jde o celý životní styl o pohled na každou maličkost, každý aspekt, který ovlivňuje sportovcův výkon. Důležité je jídlo, výživa, užívat léky, jen když je to nezbytně nutné, samozřejmě nesmím zapomenout na samotný trénink. Mám dvě hlavní hesla, tím prvním je “Sport není nemoc”, takže žádné chemické drogy na řešení úrazů, stačí porozumět důvodům, naslouchat svému tělu a respektovat přírodu. Druhé heslo je “Přemýšlej zeleně a buď fit”, to znamená pouze přírodní léčbu, kvalitní organické potraviny, prevenci úrazů, prostě respektuj sebe, planetu Zemi a ostatní lidi a budeš dlouho zdravý a silný.“
Ale tvojí hlavní prací je teď něco jako “Technický ředitel evropské Xterry”, je to tak? Co přesně děláš?
„Řekl jsi to docela přesně. Moje žena Alexandra udržuje Organicoach při životě, mám pár dalších trenérů, kamarádů, kteří mají stejnou filozofii tréninku, protože já díky nové práci nemám moc volného času. Spolupracuji jen s pěti elitními borci a dohlížím na běh celého Organicoache. Xterra se opravdu hodně zvedla a já mám na starosti největší kontinentální tour, evropskou. Celkem máme 15 závodů a začíná přibývat i závodníků, na některých závodech až 30% meziročně, některé závody jsou dlouho dopředu vyprodané. Takže Dave (Dave Nicholas, světový ředitel Xterra, pozn. red.), který dříve objížděl všechny závody na světě, potřeboval pomoc.“
V čem mu pomáháš?
„Obhlížím lokality budoucích závodů, pomáhám pořadatelům s výběrem vhodných trailů a organizací místa konání. Potom dohlížím těsně před závodem, jestli je správně označená trať, jestli jsme zkrátka udělali všechno pro maximální úspěch. Starám se také o zásobování sociálních sítí aktuálními fotkami a novinkami přímo z místa konání závodů. Starám se také o naše hvězdy, profesionální závodníky, pomáhám komunikaci mezi nimi a pořadateli tak, aby byli všichni spokojeni. Loni se nám díky firmám Craft a Running 26 podařilo poprvé vítězům jednotlivých kategorií Xterra European Tour předat mistrovské dresy. Navíc se k nám do týmu letos připojil řecký pořadatel Kostas, který je marketingovým ředitelem, takže snad uvidíme letos a v dalších letech Xterru víc v televizi.“
V posledních letech se přidalo hodně nových závodů, jak se ti líbí?
„Rosteme opravdu rychle, každý závod je úplně jiný. Úspěšné co do počtu závodníků jsou jak staré závody jako Francie nebo Německo, tak například Belgie, která hned první rok přilákala 1 000 závodníků! Máme ale i malé závody v nádherných odlehlých lokacích jako Kypr nebo Švédsko. Závod na Maltě byl dva roky také hodně malý, ale letos zapracovali a měli 95% závodníků ze zahraničí. Letos jsou nové závody na Kypru, ve Španělsku, kde je vyprodáno, a potom také severské závody ve Finsku a Norsku. Pro Čechy je blízko Polsko, kde jsme loni měli premiéru, která se vydařila. Teď jsem se vrátil z Řecka, to je taky závod, který můžu jen doporučit. Evropské mistrovství letos bude v Dánsku, kde poprvé oddělíme závody profesionálů a amatérů, protože se bude závodit na kratších, atraktivních okruzích.“
Kdybys měl vybrat pro nás to nejlepší, co by to bylo?
„Řekni mi, jaký si závodník a já ti vyberu závod. Už tě štve zima? Jeď na Maltu, Kypr nebo do Řecka. Máš rád dlouhá stoupání na kole? Vyraž do Itálie. Líbí se ti veliké akce s perfektní organizací? Pak jeď do Francie nebo do Německa. Pokud ti vadí teplo a chceš i přesto závodit v létě, tak máme pro tebe severské závody. Pokud tě baví technické tratě, pak se ti bude líbit Polsko nebo Belgie! Krásné výhledy na pastviny? Pak Švýcarsko!“
Kdybys lákal silničního triatlonistu na Xterru, co bys mu řekl?
„Spousta silničářů si pořád stěžuje na hákování, pokud budeš hákovat v terénu, vůbec ti to ve strmém stoupání nepomůže. Chceš utéct z města, z asfaltové džungle? Tak vyraž do lesů a hor! Nechceš si zlikvidovat rodinný život stovkami hodin tréninku? Pak zkus Xterru! Všechno se teď přesouvá do přírody, běžci utíkají do lesa, horská kola už pohltila většinu cyklistů, navíc tvůj výkon je to jediné, na co si budeš stěžovat. Navíc pokud bereš vážně Ironmana, tak si můžeš dát dva velké závody do roka, za stejné peníze užiješ pět, šest Xterra závodů na šesti různých místech. Prostě Xterra, Live more! Víc informací najdete na www.xterraeurope.com a na facebooku Xterra Europe.“
Komentáře (Celkem 0)
Pilda Michal 12.05.2017 17:55:24
Nicolas Lebrun je jednou z největších ikon terénního triatlonu. Mistr
světa z Maui z roku 2005, mistr světa v zimním triatlonu a druhý
nejúspěšnější sportovec, co do počtu vítězství ve světovém poháru
Xterra, jehož je nyní tento skromný Francouz z města Digne evropským
ředitelem. Na závodech vždy pečlivý, jako závodník přemýšlivý, snad
proto se mu přezdívá “Profesor”.
Odkaz
na článek
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.