Život bez hranic: víc než jen příběh železné ženy
Když se mi do ruky dostal životopis čtyřnásobné mistryně světa v Ironmanu Chrissie Wellingtonové Život bez hranic – Cesta za vítězstvím, myslela jsem si, že přesně vím, co v něm najdu: příběh o tom, jak se neznámá holka tvrdým tréninkem vypracovala na vrchol. Příběh, který nepřekvapí. Už po pár stránkách mi ale bylo jasné, že jsem se spletla.
Život bez hranic toho v sobě skrývá mnohem víc než jen popis tvrdé dřiny. Prvním pozitivním zjištěním bylo, že je autorka Angličanka. V knihkupectvích najdeme spoustu amerických příběhů, a tak je možnost nahlédnout pod pokličku vrcholového triatlonu očima Evropanky opravdu osvěžující. Přece jenom se americká a evropská mentalita v mnohém liší. Chrissie Wellingtonová bez obalu líčí, jak obrovské pochyby ji sužovaly, přiznává se ke svým slabostem, dokáže být velice kritická nejen k sobě, ale i ke svému okolí. Své úspěchy a pocity líčí upřímně, bez zbytečného patosu.
Právě s upřímností souvisí i druhá deviza knihy, kterou je zajímavá sonda do duše člověka trpícího poruchou příjmu potravy. Touto nemocí si v mládí prošla i Chrissie Wellingtonová. Nemusela být modelkou, ani se pohybovat v showbusinessu, aby chorobnému odmítání jídla propadla – závislost na štíhlosti si v sobě vybudovala sama, kvůli své vlastnosti jít do všeho naplno a hnát věci do extrému.
Do třetice jsem rozhodně nečekala, že životopis triatlonistky přinese neobvyklý a velice fundovaný pohled na pomoc rozvojovým zemím. Před přechodem mezi profesionální sportovce se Wellingtonová živila právě jako zaměstnankyně různých rozvojových agentur včetně britského Ministerstva prostředí, potravin a záležitostí venkova. Žila v Keni, Nepálu a Austrálii a další desítku zemí procestovala. Ze zkušeností, které na svých cestách posbírala, vytváří zajímavou mozaiku příběhů jak z vrcholné politiky, tak přímo od lidí, pro které je pomoc primárně určená.
Drobným nedostatkem knihy je překlad. Objevují se v ní anglicismy typu solární systém místo sluneční soustavy či překlad slova „diet“ pouze jako dieta, a ne jako strava či jídelníček. Pod dílem je podepsaný Jiří Balek, zkušený překladatel, který má na kontě i výtečnou knihu Zrozeni k běhu, jejíž česká verze je kvalitní. Z toho důvodu se domnívám, že nedokonalosti nejsou způsobené neznalostí, ale pravděpodobně nedostatkem času, který měl Balek k dispozici. Méně pozorného čtenáře však tyto drobnosti nejspíš rušit nebudou.
Život bez hranic je syrovou zpovědí o životě perfekcionistky, která v sobě našla talent, jež ji dovedl až k titulu mistryně světa. Své si v knize najdou ti, kterým učaroval Ironman, nadšení sportovci z jiných odvětví, ženy, které si na sebe kladou zbytečně vysoké nároky, i lidé, kterým nejsou lhostejné osudy chudých rozvojových zemí. Spektrum čtenářů může být stejně pestré jako kniha sama.
Komentáře (Celkem 2)
GKadlecova 03.07.2014 08:45:57
Když se mi do ruky dostal životopis čtyřnásobné mistryně světa
v Ironmanu Chrissie Wellingtonové Život bez hranic – Cesta za
vítězstvím, myslela jsem si, že přesně vím, co v něm najdu: příběh
o tom, jak se neznámá holka tvrdým tréninkem vypracovala na vrchol.
Příběh, který nepřekvapí. Už po pár stránkách mi ale bylo jasné, že
jsem se spletla.
Odkaz
na článek
Queb 30.05.2015 22:01:58
Zdravím, zkusím se zeptat tady… před pár dny jsem dočetl tuhle úžasnou knihu…a hned jak jsem jí dočetl, tak jsem si v duchu řekl „co bylo dál“, jakoby jak pokračovala atd… v knize je popsaný jako poslední její závod na MS v Koně v roce 2011… tak jsem si říkal co další 2–3 roky… a koukám na Wikipeidi a podle „výpisu“ všech jejích výsledků tam, to byl pro ní úplně poslední závod v kariéře, né jen „poslední knižní závod“… tak mě zajímá jestli tady někdo o ní neví něco víc… proč takhle z ničeho nic skončila, jestli to mělo nějakej důvod, co dělá teď atd…?! přece by jinak mohla v závodění klidně dál ještě pokračovat… díky za jakýkoliv odpovědi a reakce…
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.