Je zakladnym sposobom pohybu chodza alebo beh?
PeterFabok 10.11.2011 23:15:16
ale ale – clovek sa po case vrati zo sluzobky a tu hned zaujimava diskusia ;)
chodza podla mna bola myslena ako zakladny sposob presunu. beh ako zakladny sposob obzivy.
udrzat zvierata v rezime hypertermie bolo mozne jedine udrzanim urcitej minimalnej rychlosti, na ktoru chodza nestaci.
to bolo v dobach paleolitickych lovcov, kedy sa dobre uplatnil a definoval dizajn cloveka specializovany na beh.
beh oproti chodzi je neporovnatelne energeticky narocnejsi, na druhej strane za jednotku casu sa behom dostaneme dalej. tato investicia sa vyplatila a mali sme dizajn, ktory sa potreboval prisposobit energetickym narokom velkeho mozgu.
dnes je vsetko inak – behame aj ked nemusime. zmena cloveka z bezca na chodca a nakoniec nechodca je dalsou evoluciou… sprievodnym znakom su ploche nohy atd. nie je to len specifikum civilizacie, clovek je mimoriadne adaptabilny a v urcitych habitatoch stratila bezecka vybava zmysel a generaciami sa meni a menila aj telesna stavba jednotlivych etnik. adaptacia je vysledkom interakcie s prostredim.
rudo 11.11.2011 03:22:30
>> Dav, 10. 11. 2011 11:21:35
ako osloviť skupinu dospelých mužov v šatni pred pretekmi ?
hodíme to na štok, mne si ruce tatík v předtuše zedníckých orgií
jmaselnik 11.11.2011 09:24:51
>> PeterFabok, 10. 11. 2011 23:15:16
chlapi, omlouvám se, ale podle mne jste s tím lovem pořád totálně mimo. Lovit „proháněním“ zvěře, je ten nejméně efektivní způsob lovu, nemluvě o tom, že takto ulovené zvíře má výrazně znehodnocené maso. Člověk nemá disposice k honu právě proto, že je schopen lovit daleko efektivněji: ze zálohy, kladením pastí etc. Jenom takový celkem jednoduchý propočet: budeme-li uvažovat několikahodinový hon (aby mělo smysl hovořit o hypertermii) třeba pakoně, je člověk schopen nahánět ho max rychlostí někde kolem 10–15kmph. Pakůň je chopen pohodlně běžet rychlostí více než dvojnásobnou, tzn. po hodině honby má půlhodinu na žrádlo a zchládnutí, což mu pohodlně stačí. A to není pakůň žádný rychlík. Závěr: tímto způsobem můžou lovit jenom ti nejhloupější lidé. Ti chytřejší místo hodin běhu loví ze zálohy a hodiny potom vymýšlejí kola, kalendáře, staví šutráky ve Stonehenge a tak.
Komsomolec 11.11.2011 09:46:17
>> jmaselnik, 11. 11. 2011 09:24:51
Tak ono když se člověk oprostí od současné podoby Afriky, která v minulosti bývala mohutně zalesněná a patřila mezi nejzelenější kontinenty světa, uvědomí si, že téměř absolutní hojnost všeho odkazuje buďto k ne-masité stravě anebo k tomu, o čem píšeš ty: příležitosnému a sofistikovanému lovu, popř. parazitování na lovu silných zvířat. To bychom dnes asi nazvali jako semi-vegetariánství. Ohromné stohy čínského písemnictví nádherně ukazují, na co tehdejší lidé kladli důraz: na dostatek smysluplné stravy v dobách nouze, kdy bylo třeba velmi rychle a v blízkém okolí sesbírat k jídlu, co se dalo, co sytilo a neškodilo. Dokonalé převraty společností z matriarchálních na patriarchální a naopak, a dokonce v mnoha cyklech, ukazují, že to s tím mužským nebo ženským běžeckým štvaním zvěře nebylo zas tak horké Dokážu ale pochopit, že bujná fantazie bílého muže si dokáže představit ledacos, dokonce i pravěkého super-mana závodícího se zvířaty v nejdelších distancích, v aridní savaně či v savaně s trávou o výšce 1 až 2 metry, hustoty pšeničného pole.
PeterFabok 11.11.2011 15:33:50
>> jmaselnik, 11. 11. 2011 09:24:51
to, co bolo pred 50000 rokmi, uz nikto presne nepotvrdi. faktom ale je, ze homo sapiens zacal svoju vitaznu put v case, kedy v Afrike uz existovali prevazne rozsiahle otvorene savany. primati v pralese mali vsetkeho dostatok. zmenou kimy a prostredia bol clovek nuteny adaptovat sa na przitie v otvorenom habitate. clovek je pomaly a jeho zmysly malo vyvinute – az na zrak, ktory nam ostal z dovodov, ktore som pisal v inom vlakne. byt na rastlinkach na savane, kde nerastie dost, nemohlo byt riesenim. nastastie traviaca sustava cloveka je nauniverzalnejsia a schopna najvacsej adaptacie zpomedzi vsetkych cicavcov.
spat k behu a lovu. velke africke selmy lovia v case, kedy este nie je extremne teplo, kedze ich termoregulacia je problematicka. clovek svojou vzpriamenou polohou, pouzitelnymi rukami, systemom termoregulacie nezavislym od dychania a s vyuzitim dobreho zraku, dokaze byt aktivny aj cez den v teplotnej spicke… to nam umoznilo dostat sa k potrave a vyhnut sa pritom predatorom.
energeticky vydatna strava s mnozstvom aminokyselin umoznuje rozvoj velkeho mozgu a podporuje rozvoj myslenia. casom clovek prichadza na sofistikovane metody lovu, co na druhej strane narusa biodiverzitu, kedze nas nikto nereguluje…
uspesnost vytrvalostneho lovu je podla niektorych studii velmi blizka 100% a je to najuspesnejsia metoda… dokonca aj s puskou mozes minut
dalsou migraciou do novych habitatov uz clovek-bezec straca vyznam a vznika domace hospodarstvo atd. preto napriek tomu, ze mame stale bezecky dizajn, clovek euroazijskeho typu uz nie je takym bezcom, ako africke vetvy zijuce v primitivnych podmienkach…
mas pravdu, ze takto sa lovi v primitivnych podmienkach – ale tie trvali radovo 100-tisice rokov, co je v porovnani s celou civilizaciou tak vela, ze zmeny v dizajne este len pridu…
Hideosi 11.11.2011 20:21:04
Mislím si ,že když se narodí pozemský tvor a má nohy. Začne lézt potom chodí a pak utíká. Ve stáří utíká ,chodí,a leze.
rudo 11.11.2011 21:29:54
>> PeterFabok, 11. 11. 2011 15:33:50
stále si ovplyvnený vadnými teoriami, akože človek sa vyvinul z opice a ľudský mozog sa rozvinul na základe bielkovinovej stravy.
toto sú koncepcie nielen chybné, ale úmyselne vykonštruované na zavádzanie od podstatných poznatkov a pochopenie, čo je človek, ako vznikol a aký je jeho vzťah ku zvieratám, teda aký pôvodne bol a aký by bal byť a aký zase bude, až to všeobecne zase ľudstvu zapne.
Človek vznikol ako človek, nejedol mäso a nelovil a zvieratá dokonale ovládal, poslúchali ho a robili všetko na príkaz človeka.
ak by nähodou nejaký ujetý človek chcel niečo lovit a zabíjať, či už kôli strave alebo ako morálne zdegenerovaný lovec pre zábavu pre trofeje… tak by prikázal jednému zvieraťu aby ulovilo iné, tieto techniky sa stále používajú.
napríklad cheatah bola naprojektovaná vyslovene na tieto účely., ale to prišlo až oveľa neskôr ako postupne človek morálne duševne degeneroval.
Zabíjanie a jedenie zvierat neznamenalo evolúciu a vývoj mozgu a inteligencie, naopak znamenalo to degenráciu ľudskej duše až do súčasného prabiedneho stavu, samozrejme otázka je kedy bol ten najnižší stav úpadku bolo to včera bolo to v roku 2001, bolo to v roku 1939, v 18 sotoročí, pred 2000 rokmi, pred 3000 rokmi, alebo celé obdobie posledných 12,000 rokov je duševné dno ľudstva, ked moc podporuje vojny vraždenie utrpenie a kompletný otrokársky systém, viac z pôžitku moci ako z ekonomickej nutnosti ?
účasť na zabíjaní zvierat a jedenie ich mŕtvol je ten hlavný prostriedok cez ktorý sa neustále znižujú vibrácie individuálneho človeka a udržujú sa tak nízko že nie je možné chápanie a nie je možná účasť energeticky v poli všeobecnej lásky.
Slaný
EdCable 11.11.2011 21:40:23
>> jmaselnik, 11. 11. 2011 09:24:51
To vysvetli tomu africkemu kmeni, ktery takto prilezitostne a zdokumentovane lovi:-)
Problem neni zvire v teple ustvat, problem je stvane zvire ve stadu vystopovat.
jmaselnik 11.11.2011 21:47:35
>> PeterFabok, 11. 11. 2011 15:33:50
Promiň, ale souhlasit s Tvými teoriemi nemohu. Sice nevidím svět rudovou „atlantidovou“ optikou, nicméně jsem přesvědčen o tom, že člověk mohl začít rozvíjet své schopnosti díky tomu, že byl schopen uspokojit své základní potřeby relativně rychle, aby mu zbyl čas na „zahálku“. A k té cesta honeckým způsobem života nevede. Ostatně ty Tvé „otvorené habitaty“ dost kulhají i ve světle prosté reality: průměrná výška člověka pře 50000 lety nějakých necelých 160cm, výška porostu v otevřených savanách 200cm. Tam prostě běhat nešlo. Nemluvě o skutečnosti, kterou jsem již uvedl: maso uštvaného zvířete stojí za houby, to by nejedl ani pračlověk.
jmaselnik 11.11.2011 21:49:47
>> EdCable, 11. 11. 2011 21:40:23
to není v rozporu s mým názorem, že tak prostě loví ti nejhloupější. Čas pro ně nemá cenu a na rozdíl od zbytku civilizace se za posledních pár tisíc let nikam nepohli. Třeba je jim tak ovšem fajn a pak ať ty pakoně klidně uštvou. Já bych takový blafy nejedl:-)
rudo 11.11.2011 23:51:51
>> jmaselnik, 11. 11. 2011 21:49:47
majú asi rovnakú úlohu teraz v rovnováhe prírody ako lev
proste vybrať najslbších jedincov stáda a uštvať aby sa udržiaval zdravý genofond.
muflon 12.11.2011 08:13:19
Pokud vezmu v úvahu úsloví „musel jsem to jít rozdejchat“, jak se díváte na SROVNÁNÍ (či vzájemné doplňování se) nějakého přirozeného stylu běhu s rychlejší chůzí k regeneračnímu samoozdravnému procesu, vloženému do člověka přírodou…?? (předpokládá se že určitá zranění voják římské legie rozchodil pokud byl schopen pohybu (až 50km za den..) a tělo se přirozeně zregenerovalo, díky mohutné podpoře imunitního systému tou rychlejší chůzí…)
Nevím…uvažuju a ptám se… je například způsob mazání kloubů a podpora imunity , jak je to nastavené přírodou, úplně stejné při chůzi i při vytrvalostním běhu? (pokud by to „mazání“ bylo mnohem lepší při svižné chůzi, je logické že dnešní běhání bez dostatečného svižného chození, je provoz s nedostačujícím „mazáním“ a každý pohybový mechanismus pak zákonitě časem trpí…)
A jaký názor kdo máte na to, že mnoho potíží svalových a do určité míry i kloubových, lze relativně „jednoduše“ časem rozchodit „obyčejnou“ svižnou chůzí (třeba tu půlhodinu až hodinu párkrát týdně)…není to také určitá odpověď na jednu z důležitých rolí chůze, jak ji pro člověka zamýšlela příroda?
Lidová moudrost předků praví: …To neřeš…a „musíš to prostě rozchodit“
PS: pokud jsou mé dotazy a úvahy off topic stačí říct (nechci se zde opět „vnucovat“…zatím behej.com je pro mne občas inspirací a opravdu mne zajímají RŮZNÉ názory k tématu, jak jsem i ocenil třeba u SlavoK, pam65 i PeterFabok a u dalších…
Zajímám se nyní hlavně o chi walking + chi running:
- http://www.echifitness.com/
- http://www.chiwalking.com/…-chiwalking/
- http://www.chirunning.com/…-chirunning/
Nejspíš pro vás nic nového, nicméně jsem toho moc o tomto na behej.com nedohledal, jen něco málo ve vláknu Born to run… Vyšlo k tomu už něco v češtině?
Slaný
EdCable 12.11.2011 11:09:00
>> jmaselnik, 11. 11. 2011 21:49:47
Nicmene posuzovano optikou evoluce, tak nekde clovek sve dispozice k vytrvalostnimu behu ziskat musel. Jestlize tedy takhle nasi (hloupi) predci nelovili, tak proc se u nas vyvinula? Kdyz staci jednoduse nastrazit past a cekat?
Nikdo prece v teto diskuzi nerika, ze lov stvanim byl a zustal jedinym zpusobem lovu zvere, ale ze byl tim, ktery se praktikoval dostatecne dlouho na to, aby ovlivnil dnesni podobu cloveka. Behat kvuli sberu korinku by bylo daleko neefektivnejsi a utikat pred predatory s nasi rychlosti taky nema smysl. Samozrejme, ze nakonec prevazily efektivnejsi zpusoby lovu, obzvlaste v chladnejsich oblastech, kde ustvat je prakticky nemozne.
Vytvralostni beh je prirozenym pohybem v tom smyslu, ze k nemu mame specialne uspozobene telo, coz je pomerne opodstatnena premisa. Zbytek diskuze je jenom o tom, proc tomu tak je. Jestli opominu nejakou designovou teorii, tak ten duvod musi byt evolucni. Tim se znovu dostavam k otazce – proc mame takove dispozice k vytrvalostnimu behu? Nekdo rika, ze jsme tak lovili po dlouhou dobu vyvoje. Nejake logictejsi vysvetleni?
Praha 4
Zdeněk68 12.11.2011 13:55:44
Už jsem jednou psal, koukněte se jak loví šimpanzi.
Většinou si vyhlídnou lemury, nebo nějaké menší opice – dva honí oběť ve větvích a ostatní nadbíhají po zemi.
Naši předci i když lovili zvířata do pastí, tak se museli chovat podobně. Chůzí zvířata vystopovali a pak je během nadháněli do patřičného směru – buď k ostatním lovcům, nebo k pastím. Zraněná zvířata museli co nejrychleji dohledat než je objeví jiný predátor – zase běh. Po zbytek dne jim stačila chůze.
Tam kde byla výhoda chůze používali chůzi, tak kde byl výhodnější běh používali běh – dělali to tak více než 100.000 let.
Neřešil bych tady období nějakých 5.000 let.
jmaselnik 12.11.2011 17:29:12
>> Zdeněk68, 12. 11. 2011 13:55:44
>> EdCable, 12. 11. 2011 11:09:00
pánové, nezlobte se, ale člověk NEMÁ tělo nijak speciálně fyziologicky přizpůsobené běhu a to ani vytrvalostnímu. Kdyby měl, rozhodně nechodíme po dvou, protože vzpřímená poloha těla s využitím pouze dolních končetin je oproti běhu po čtyřech velmi nevýhodná. I ten Zdeňkem zmiňovaný způsob lovu šimpanzů či nadhánění zvěře do pastí není o žádném mnohahodinovém lovu jehož výsledkem je na přehřátí kolabující zvíře se znehodnoceným masem. Drtivá většina zbraní „vyvíjených“ pračlověkem směřovala k lovu na dálku: kameny, praky, oštěpy, posléze luky a šípy. Samozřejmě, člověk musel popoběhnout, nevěřím ale, že by byl nějak fyziologicky formován k běhu. Naopak, začal se zvedat na zadní ve chvíli, kdy už potravu během získávat nemusel. Ale je to stejně jenom akademická debata, možnost ověření, jak to tenkrát opravdu dělali, stejně neexistuje.
Praha 4
Zdeněk68 12.11.2011 17:55:26
>> jmaselnik, 12. 11. 2011 17:29:12
Ano, je to pouze akademická debata, a těžko někdo dá přesné důkazy, když ani vědci nemají jasno
Postrizin
SlavoK 12.11.2011 17:57:23
>> muflon, 12. 11. 2011 08:13:19
Snad ve vsech knizkach o behani a treninkovych planech se vyskytuji takzvane regeneracni behy.
Mnozstvi zacatecniku ma problem v tom, ze nedokazou, nebo nejsou ochotni bezet dostatecne pomalu na to, aby byl beh regeneracni, takze regeneraci neurychluje ale naopak oddaluje, nebo dokonce jeste prodhlubuje unavu a opotrebeni organizmu. V takovem pripade se doporucuje nahradit regeneracni beh sviznou chuzi ci jinou nenarocnou pohybovou aktivitou.
Ja mel treba velice dobre zkusenosti z regeneracniho behu napriklad z kratkodobe unavy – po celodenne fyzicke praci jsem si sel na pul hodinky „klusnout“ a krasne se mi uvolnila zada i ostatni svaly. A taky pri naprave zraneni od urcite fazy se mi jevi lehky klus jako urcita podpora regenerace. Treba by stejnou funkci nahradila chuze, ale pri lehkem behu mam i urcitou psychickou vzpruhu, ze opet po zraneni dokazu behat. Zaroven mam taky odozvu organizmu z toho jak se citi pri behu, co je taky pro bezce dulezite a chuze mi tuto odozvu samozrejme neda.
Mozna urcite nedorozumeni pri komunikaci o dulezitosti chuze pro bezce plyne i z toho, ze jaksi pres nazory p. Veseleho na nas tady apelujes v tom zmyslu, ze beh je pro telo zabava unavujici, kdezto chuze nastroj napravujici. Uvedom si, ze pro vecsinu lidi, kteri na tvoje prispevky reagovali je 30minutovy regeneracni beh stejne unavny A ocistujici jako pro nebehajici populaci ranni toaleta.
Aki 12.11.2011 18:04:33
>> jmaselnik, 12. 11. 2011 17:29:12
Základní výhoda člověka je ta, že pohyb končetin neurčuje dýchací cyklus. Všechny zvířata běhající po čtyřech mají nevýhodu v tom, že při pohybu končetin se jim stahují a natahují spolu s nadechnutím i vnitřní orgány, takže 1 nádech na jeden krok. Navíc my můžeme spolu s během ještě házet tím oštěpem…
Postrizin
SlavoK 12.11.2011 18:05:11
>> jmaselnik, 12. 11. 2011 17:29:12
Ac debata akademicka, v jedne veci se pletes a nechces se nechat presvedcit. Clovek MA telo specialne uzpusobene vytrvalostnimu behu v suchem teplem prostredi. Alespon pokud ti postaci toto konstatovani jako definice toho, ze to tak je:
Neexituje zadny stvornohy tvor ktery by pri teplote 25C mohl s clovekem souperit v nekolikahodinovem behu.
V minulosti byli napriklad hodnekrat poradane zavody kun vs bezec. Temer vzdy koncili stejne. Kone museli ze zavodu stahnout protoze hrozil smrtelny kolaps z prehrati.
muflon 12.11.2011 19:56:47
>> SlavoK, 12. 11. 2011 17:57:23
ano to chápu jak píšeš že výklus je pro tebe po psychické stránce jako odezva jak na tom seš po zranění , přijatelnější než chůze…takže je to do určité míry nejspíš tak jak sem psal, že běh je víc o emocích, a chůze víc „nuda“ a zklidňující…
ad) – jak píšeš že: „Mozna urcite nedorozumeni pri komunikaci o dulezitosti chuze pro bezce plyne …ze beh je pro telo zabava unavujici, kdezto chuze nastroj napravujici. Uvedom si, ze pro vecsinu lidi, kteri na tvoje prispevky reagovali je 30minutovy regeneracni beh stejne unavny a ocistujici jako pro nebehajici populaci ranni toaleta.“
odpověď: to sem rozhodně tak nemyslel, běh nemusí být unavující, to už vím na sobě při hodinových každodenních bězích. Takže pro vás daleko zkušenější je jasné že 30min.není zátěž a mnozí pomalý regen.běh používají (já však nemluvil o pomalém běhu ale o svižné chůzi)…, nemyslel jsem to přes únavu ale přes účinky zda jsou srovnatelné… (nevím zda by se římský voják po zranění dal dohromady rychleji výklusy nebo tou chůzí… možná by trenéři byli dnes překvapeni a mnozí sportovci se zotavili mnohem rychleji…) Když už máš také pocit že se oháním jen p.Veselým, což je pravda jen částečná, tak ho krátce ocituji: „(… a v kloubech kde se do značné míry absorbují terénní nerovnosti)…pevná a zároveň pružná kloubní pouzdra jinak, než dlouhodobou rytmickou chůzi dosáhnout nelze. Takže zásadní problém: pokud lidé nesprávně chodí, jak mohou provozovat efektivní dynamický běh?…ten je o koordinaci lidského těla. Jenže, jakápak koordinace se zablokovanými chodidly, když má většina lidí chodidla s dysfunkcemi…(nezbytná) je absolutní souměrnost kostry, tělo si ji dokáže zajistit samo pomocí 180 kloubů, navzájem si předávajících optimální nastavení. To umí pomocí funkce spinální dynamiky v chodidlech přirozeným ale hlavně pravidelným pohybem, to znamená chůzí…zdravé tělo bez problémů dokáže bezbolestně chodit ( i běhat) třeba i ve velmi vysokém věku, ale musí být neustále regenerováno právě tou obyčejnou, pro mnohé lidi ve vyspělých civilizacích až obtěžující chůzí.“ http://jtvesely.txt.cz/…e-a-slozite/
Pokud pan Veselý opravdu tolik vadí, a nelze zde bez předsudku (i díky mému ne zrovna šťastnému entré na behej.com) diskutovat o některých jeho úvahách vycházejících z jeho praxe, tak jej již více zmiňovat nebudu. Stačí říct. Přesto podle toho co jsem kde četl, není jediným, kdo tak velmi zdůrazňuje nezastupitelnou roli chůze v regeneračních procesech těla, svalů a kloubů (ať už někdo k tomu běhá nebo neběhá, či dělá jiný či žádný sport).
Lékaři obecně nezpochybňují prospěšnost chůze, ale že by měla až tak velký význam si rozhodně nemyslí, a tak těžko budete hledat mnoho takových (vč. rehabilit.pracovníků nebo i trenérů??) kdo by doporučoval sportovcům, „pacientům“(či klientům) třeba hodinovou léčebnou svižnou chůzi denně jako třeba léčitel Jaroslav Zajíček a jiní.
Další aspekt se týká spíš tvorby techniky (ale tu už většina máte, tak spíše pro nás začátečníky…- o tom jak se učí odhalovat svá slabá místa v technice běžci chi-running, díky chůzi chi-walking, je zajímavý článek na chiwalking.com (např.v sekci Library – Articles: „Chi Walking Form Intervals Improve your Technique and Efficiency“, a hlavně mne oslovil článek o udržení si zdraví a dobré formy kombinací chůze a běhu – „Chi Walk-Run: A Gentle Way to Get Fit and Feel Great“)
PS: ale plně chápu že jakýkoli „Mus“ je proti srsti…já taky běhám pro endorfiny…a nekoukám na hodin ky zda jsem šel nějaký stanovený počet minut svižnou chůzí, prostě se řídím pocity těla,…před a po běhu nějakou dobu jdu rychle…synchronizuju dýchání a vědomě uvolňuju různé části těla (na což mám víc prostoru při chůzi než při běhu, a myslím že tak své tělo na běh lépe připravím), takže se mi ještě při běhu nikdy nestalo že bych se zadýchal, a to běhám i do kopce…jsem veterán…
jmaselnik 12.11.2011 21:03:46
>> SlavoK, 12. 11. 2011 18:05:11
myslím, že každý canicrossař je schopen Tě z tohoto bludu vyvést na základě vlastní zkušenosti ze závodů, kdy pes kromě vlastního běhu pomáhá i lidskému běžci a trvají řádově dost hodin. Je to prostě blbost, už jsem to tady jednou psal. Člověk je v řádu hodin schopen v extrémních případech běžet rychlostmi kolem 15kmph. Každý lichokopytník je schopen běžet rychlostí více než dvojnásobnou. Je tedy schopen během hodiny vybudovat půlhodinový náskok, který mu umožní vychladnout a nažrat se. Závody, jež popisuješ, nejsou nikde řádně zdokumentovány, jde o zbožná přání běžeckých dogmatiků, promiň. Nemluvě o tom, že pokusy, o kterých jsem byl schopen něco dohledat, se dály formou běžec vs jezdec na koni, nikoli kůň.
PeterFabok 12.11.2011 21:35:30
>> jmaselnik, 12. 11. 2011 21:03:46 ziadny lichokopytnik ale nebezi maximalkou hodinu, ani pol hodinu…
… kazdopadne, pokial nemame podla teba bezecky dizajn, preco potom chodime vzpriamene? ved z pohladu stability a energetickej bilancie je efektivnejsi pohyb po 4…
jmaselnik 12.11.2011 21:38:43
>> PeterFabok, 12. 11. 2011 21:35:30
chodíme vzpriamene, abychom místo běhání za antilopama měli volné ruce a mohli po nich místo honění se házet šutráky a měli čas na blbosti, víme?
rudo 12.11.2011 21:39:38
>> jmaselnik, 12. 11. 2011 21:03:46
presne išlo i vojenské kone nesúce vypasených dôstojníkov. a pri prvých OH išlo o stajňové kone netrénované ktoré niesli vypasených bafuňárov, rozhodcov maratonu a samozrejme to nezvládli
Slaný
EdCable 13.11.2011 10:43:09
>> jmaselnik, 12. 11. 2011 21:03:46
Nejdrive uznas, ze existuji kmeny, ktere lovi ustvanim (jenom to povazujes za hloupy zpusob) a pote stale opakujes, ze clovek neni ani dobry bezec ani schopen ustvat lichokopytnika, protoze… Kdyz teorie nesedi na fakta, tim hure pro fakta, no ne?
Slaný
EdCable 13.11.2011 10:51:55
>> SlavoK, 12. 11. 2011 18:05:11
To je trosku osidne – v tech zavodech (velmi dobre zdokumentovanych, pouze clovek musi umet zaklady anglictiny a googlu – pozn. pro Jecminka) zalezi zaprve na vzdalenosti a zadruhe co jsem nasel napr. o Man vs. Horse maratonu (22 mil), tak vetsinou o chlup vyhrava kun. Moc jsem akorat nepochopil, ze se tam nejaky cas u konu odecita.
Ale je to predevsim zavod trenovanych a slechtenych konu proti trenovanym bezcum, coz jsou odlisne podminky od „netrenovanych“ lidi z buse proti netrenovanym neslechtenym lichokopytnikum.
Postrizin
SlavoK 13.11.2011 11:12:11
>> jmaselnik, 12. 11. 2011 21:03:46
>> EdCable, 13. 11. 2011 10:51:55
Ja o tech zavodech cetl v knize od Tima Noakese ale ted to v te obrovske knize ani nejsem schopny dohledat. Omlovam se, to nebyl dobrej priklad.
Ale jinak jecminku fakt nevim. To zes tu o tom psal ze podle tebe colovek nedokaze zvize ustvat, to jsem si vedom. To ze naopak je tady spousta odkazu na prace podle kterych clovek dokaze zvire ustvat, je v nich jasne vysvetlo i duvod proc tomu tak je a za jakych podminek tomu tak je, jsem si vedom taky. A verim vic tem pracim a svojim zkusenostem se psami pri teplotach pres 25C nez tvemu pozorovani.
jmaselnik 13.11.2011 11:42:23
>> EdCable, 13. 11. 2011 10:43:09
jenom mi, prosím, připomeň, kde jsem tento způsob uznal jako standardní způsob lovu? Nějak si toho nejsem vědom ani ho nenacházím ve svých příspěvcích. A byť jsem googlem i angličtinou celkem políben, závod koně bez jezdce proti běžci jsem nenašel, upřímně řečeno moc si ani neumím představit jeho technickou realizaci. Například zde: http://en.wikipedia.org/…rse_Marathon jsou ovšem časy pro jezdce na koni i kolem 1:30, tak mi prosím nepovídej o malých rozdílech mezi koněm a člověkem na maratonu.
Postrizin
SlavoK 13.11.2011 11:54:04
>> muflon, 12. 11. 2011 19:56:47
Chce to trosku ty svoje emoce zkotit. Ja chapu, ze je pro teme beh neco noveho a to nadseni ze muzes bezet… ale u me je to trosku jinak. To neni zadne beh jsou emoce a chuze nuda. Treba to tak vnimas ty, to nevim. Pro me je proste dulezite kdyz lecim bezecke zraneni vedet jak mi jde behani. Jak mi jde chuze to stejne poznam kazde rano hned jak vstanu.
Co se tyce tomu ze chuze napomaha regeneraci jsem ti snad odsouhlasil, jenom jsem pridal ze pro dostatecne vyspeleho bezce muz byt chuze nahrazena behem. Mas s timto tvrzenim nejaky problem?
Co se tyce lecby zraneni rimskych legionaru 50km pochody, jsem trosku skepticky. Se zlomenou hnatou nebo prerazenou plici bych ho radsi nechal lezet.
p Vesely mi po precteni nekolika clanku na jeho strankach vadi tost, ale zato muzu bez predsudku diskutovat o jeho uvahach.
Takze proc kdyz ma nekdo disfunkci chodidla, nemuze si ho dat do poradku behem? A taky dalsi „udrzba“ tela, proc k tomu nemuzeme pouzivat beh ale je nutna zrovna chuze?
Jak muzes vypozorovat z nazvu tohoto vlakna, tak si nemyslim, ze chuze je prirozenejsi pohyb pro cloveka nez beh. Spis naopak, za prirozeny pohyb pro zdravho cloveka povazuji beh a chuze je spis nahradni reseni vhodne pro setreni sil a energie.
Mimochodem vcera vecer jsem si precetl tvoji reakci, dnes rano pri behu jsem uvazoval jak ti na ni odpovim, a kdyz jsem se k tomu ted dostal, tak vidim ze jsi dost vyraznou cast prepsal. Neco pridal neco umazal a mam pocit ze se vytratila alebo aspon ustoupila do pozadi vcerejsi ustredni myslenka, ze pro to aby clovek mohl provozovat beh, plavani, tanec… tak se musi pravidelne venovat chuzi, ktera skody zpusobene temito sporty napravuje.
Od toho taky moje prirovnani regeneracniho behu k ranni toalete. Regeneracni beh proste pomaha telu regenerovat. Stejne jako mu muze pomoct i jiny lehky pohyb. Ze by mela vyhradni pravo tohle o sobe tvrdit jenom chuze mi pripada jako tvrzeni nepravdive, hodno chodeckeho fanatika.
(Kdyz to po sobe ctu jak se umele snazim vyjadrovat co nejjasnej, korektne a bez emoci je mi z toho stylu az spatne. )
Slaný
EdCable 13.11.2011 12:16:37
>> jmaselnik, 13. 11. 2011 11:42:23
Precti si prosimte svuj prispevek pro me, kde komentujes tvrzeni, ze existuji (prokazatelne) kmeny, ktere lovi stvanim, slovy „to neni v rozporu, ze tak lovi ti nejhloupejsi“
Tak kdyz s tim nesouhlasis, proc jsi to nerozporoval? Proc jsi to presel takovou poznamkou? Vic to snad neni potreba komentovat.
>> jmaselnik, 11. 11. 2011 21:49:47
BTW v danem odkazu mas take zavody, ktere vyhral clovek nad konem, takze asi tak. Stare casy jsou tezko prokazatelne (Dic Evans jednou bezel 2 hodiny a o rok pozdeji 3?), ale novejsi zavody, prave ty, o kterych mluvim jako prokazatelnych, byly pokryty take napr. BBC nebo Telegraphem.
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.