Většině age-group závodníků chybí plavecká síla
Plavecká síla je v triatlonu asi to nejdůležitější a přitom většině age-group závodníků chybí. Nikdy jsem se neřadil mezi nejlepší plavce časy ani stylem, ale na svou dobu jsem plaval v závodech v první skupině a vyhrál třeba plavání v Klagenfurtu. To ale nebylo díky stylu, ale silové dispozici a tempovému tréninku. Na naše plavání v Ironmanu nepotřebujeme mít nějakou skvělou techniku. Plavat v neoprenu je podobné jako pádlovat na surfovém prkně. Je to skoro jen o síle.
V triatlonu se pohybuji už od roku 1994 a vždy jsem patřil mezi ty, kdo si libuje ve vyšších objemech na úkor intenzity. Proto jsem, jak to bylo možné vyměnil krátké triatlony za střední a přes kvadriatlon jsem se dopracoval až k Ironmanu.
Kromě operace Haglundovy paty, kterou jsem si teď nechal udělat, jsem celé roky byl zdravý a byl schopný konstantně trénovat. To bylo hlavně proto, že jsem od mala dělal různé sporty a tím si zpevnil celé tělo, a to až na malé výjimky drží až to teď. Takže sám moc dobře vím, že silová příprava je ve středním a dlouhém tréninku obrovsky důležitá.
Teď to neberu jen z pohledu jezdit vyšší watty na kole, ale spíše ze zdravotního hlediska vydržet tréninkovou zátěž a být schopný po kole běžet.
Samotná kapitola je plavecká síla. Ta je v triatlonu asi nejdůležitější a troufám si tvrdit, že většině age-group závodníkům chybí. Nikdy jsem se neřadil mezi nejlepší plavce jak časy, tak stylem, ale na svou dobu jsem plaval v závodech v první skupině a vyhrál třeba plavání v Klagenfurtu (47:33)
To ale nebylo díky stylu, ale díky silové dispozici a díky tempovému tréninku. Vždy říkám, že na to naše plavání v Ironmanu (po 1:20–1:30/100 m v neoprenu) nepotřebujeme mít nějakou skvělou techniku. A za tím si stojím. Ono plavat v neoprenu je asi podobné, jako pádlovat na surfovém prkně, takže je to skoro jen o síle. Vzpomínám, že svého času Tomáš Kočař plaval stylově hůře, ale i přesto lezl na krátkých triatlonech mezi prvními z vody.
Ano, na stylu je potřeba pracovat, ale mám vyzkoušené z praxe, že i člověk, který v listopadu neuplave kraulem více než 50 metrů, je schopný v létě dalšího roku plavat souvisle v neoprenu po 1:40/100 m nebo uplavat 100×100 m.
Vím, že se většina hobíků, kteří plánují zkusit delší triatlony plavání bojí a mají z něj obrovský strach, ale opravdu je to jen otázka několika měsíců plavecké přípravy, kdy si postupně zlepší plaveckou techniku a vysvětlím jim, jak mají zabírat (že natažená ruka pod tělem moc síly nemá) a pak je to už jen v postupném získávání síly a adaptaci organizmu.
Já osobně s packami plavu a plaval jsem možná 80 % všech tréninků. Ano, vím, že bych mohl zařadit i více techniky a cvičení, ale jsem realista. Vím, že to takto stačí a že 3× týdně trénink je optimum co je potřeba zvládnout. Podobný názor na sílu a používání pacek má i Brett Sutton, který mě inspiroval s používáním kuchyňských prkýnek, co by pacek, které již několik let má ve svém plaveckém hardwaru. Tyto packy používá například i Nicola Spirig nebo Daniela Ryf.
Tyto packy, nebo podobně velké (TYR Catalyst, nebo TYR Mentor) používáme v tréninkové skupině Road2kona a i díky nim je na mých svěřencích vidět obrovský posun vpřed.
Za mě není cíl plavat při IM za 47 minut, ale vylézt z vody relativně v pohodě, plavání odplavat někde na hranici aerobního prahu a být pak schopný pokračovat na kole i v běhu a nebýt díky plavání zakyselený. Jak jsem zmínil moje plavání v Klagenfurtu, tak tam jsem to s tím tempem přehnal. Ano, chtěl jsem vyhrát plavání a posledních cca 1000 m jsem plaval skoro na maximum. Takový pocit, jaký jsem měl při plavání v kanálu před koncem, kdy jsem měl čistou a nezkalenou vodu a stovky diváků nás hnaly do cíle nezapomenu. Ano, vyhrál jsem, ale pak jsem byl úplně hotový a ani jsem nemohl doběhnout ke kolu, jak jsem byl zakyselený. Takže takto taky ne…
Kromě pacek mám plavecký trenažér VASA trainer, který celkem často používám v přípravě a občas ho zařadím to tréninku i pro mé svěřence. Zjistil jsem, že na něm jsou schopní pochopit, jak mají plavat a že mají při záběru více zapojovat zádové svaly, které normálně ve vodě nepotřebovali. Takže nyní trénink na Vase beru i takový aktivátor nového plaveckého stylu a ten se pak snažím, aby svěřenci aplikovali ve vodě.
Jedna věc je, když ti někdo řekne plav tak a tak, ale druhá věc je, aby to svěřenec pochopil a věděl, co přesně se po něm chce a uměl to ve vodě zopakovat. O to se snažím i v bazénu, kdy jsem s nimi ve vodě a opravuji jim techniku přímo ve vodě a ukazuji jim, jak by to měli dělat. To se mě osvědčilo, že to funguje a že jsou pak schopní dělat co po nich chci.
Nejlepší odměna je to, když se po pěti měsících tréninku kluci zlepší na 1,9 km o 6 minut oproti loňským závodním časům. To je motivace pro ně, ale i pro ostatní, protože to ukazuje, že člověk nemusí jen hltat kilometry, ale že je dobré o tom tréninku přemýšlet a trénovat efektivně.
Takže plavte chytře!
Jan Strangmüller
Komentáře (Celkem 0)
komerce 04.09.2019 21:10:40
Plavecká síla je v triatlonu asi to nejdůležitější a přitom
většině age-group závodníků chybí. Nikdy jsem se neřadil mezi nejlepší
plavce časy ani stylem, ale na svou dobu jsem plaval v závodech v první
skupině a vyhrál třeba plavání v Klagenfurtu. To ale nebylo díky stylu,
ale silové dispozici a tempovému tréninku. Na naše plavání v Ironmanu
nepotřebujeme mít nějakou skvělou techniku. Plavat v neoprenu je podobné
jako pádlovat na surfovém prkně. Je to skoro jen o síle.
Odkaz
na článek
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.