Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

ROZHOVOR: Jana Macháčová. Chci trénovat i studovat na vysoké úrovni

ROZHOVOR: Jana Macháčová. Chci trénovat i studovat na vysoké úrovni
foto: archiv Jany Machačové

Aneta Grabmüllerová | 27.11.2016 | přečteno: 4810×

Jana Macháčová je česká reprezentantka v triatlonu, v České republice ale nežije. Střední školu vystudovala ve francouzském Avignonu. Vysokou školu studuje v Leedsu ve Velké Británii, kde se připravuje po boku bratrů Brownleeových. Nyní v rámci studia absolvuje rok na univerzitě v Japonsku.

Dříve jsi studovala ve Francii, nyní jsi studentkou na univerzitě ve Velké Británii. Proč sis vybrala právě Leeds a obor, který studuješ?

„Hledala jsem místo, kde bych mohla trénovat na vysoké úrovni a zároveň studovat na univezitě, protože si myslím, že je vzdělání velmi důležité. Zvažovala jsem několik možností a nakonec jsem si vybrala East Asian Studies (Japanese), které jsou velice náročné, ale umožňují mi trénovat a zároveň dávají perspektivu dalšího profesního uplatnění.“

Jaké máš v Leeds tréninkové podmínky?

"Trénuji s britskými juniory a juniorkami, někteří už přešli jako já do K23. Máme výbornou partu, moc se mi teď po nich v Japonsku stýská. Plaveme v univerzitním sportovním komplexu, jednou týdně v městském bazénu a také na volné vodě v jednom z jezer v blízkosti Leedsu. Na kole trénujeme v Yorkshire Dales, jehož krásu a náročnost mohli ocenit diváci Tour de France 2014. Leeds je třetí největší město Velké Británie, přesto jsou v blízkosti krásné terény pro běžecký trénink. Velkým specifikem je v Yorkshire počasí, které může být velmi deštivé a studené.!

V Leeds trénují i bratři Brownleeovi, máš možnost trénovat s nimi? V čem spočívá jejich dominance?

„Bratři Brownleeovi trénují s dalšími elitními triatlety (Gordon Benson, Mark Buckingham, Vicky Holland, Non Stanford, Lucy Hall). Některé tréninky máme s nimi společné a je skvělé mít možnost trénovat s tak výbornými sportovci. Do OH v Riu s nimi trénoval i slovenský reprezentant Richard Varga, který se letos na podzim vrátil na Slovensko. Jejich dominance spočívá v obrovském tréninkovém nasazení, kterému málokdo stačí a především v jejich komplexnosti, ovládají skvěle všechny tři části triatlonu.“

Jak jsi se dostala ke studiu v zahraničí? Nechybí ti Česká republika?

„Šla jsem studovat do Avignonu v rámci programu Rok ve Francii. Dařilo se mi jak ve škole, tak ve sportu a nakonec jsem se rozhodla zůstat až do maturity. Studium v zahraničí mi přineslo mnoho, ale nebylo a není to zadarmo. Jazyk, kultura, vztahy, bydlení, všechno přináší často problémy v denním životě. Doma by asi mnoho věcí bylo jednodušších. Těžké chvíle se mi díky sportu dařilo překonávat snáze a ve všech zemích, kde jsem žila, mě lidé se sportem spojení vždycky podporovali a pomáhali mi. Česká republika mi občas chybí, ale o to víc si vážím času, který můžu strávit doma. Ve škole byl nejtěžší maturitní ročník a pak přechod na univerzitu. V našem oboru postoupilo letos do druhého ročníku jenom 33% studentů.“

Nyní trávíš rok studiem v Japonsku, jaké tam máš tréninkové podmínky?

„Trénuji s týmem AS Kyoto, mám zde skvělé podmínky. V blízkých horách jsou překrásné terény pro cyklistiku, stejně tak mnohakilometrová běžecká stezka podél řeky. Japonci jsou moc milí, triatlon je v Japonsku velice populární.“

Jak se ti daří skloubit studium v Japonsku a trénink?

„Univerzita má přísná pravidla ohledně absencí a vysoké nároky, takže si musím tréninky i závody dobře naplánovat a času co nejlépe využít. Studium mě moc baví a dá se dobře skloubit s tréninky, i když je to někdy velmi náročné.“

Rodiče pracují také v zahraničí. Jak často se potkáváte?

„Rodiče mi velmi pomáhají a podporují mě, určitě bych bez jejich pomoci nebyla tam, kde jsem teď. Často si ale musím poradit sama. Tím více si vážím, když jsem jednou za čas doma a nemusím vařit, prát nebo uklízet. V Provence i v Yorkshire mě několikrát navštívili, letos za mnou přijedou do Japonska na Vánoce. Jsme ale v kontaktu přes Skype a e-mail.“

Letos jsi závodila prvním rokem v K23 resp.v elitě, z juniorských závodů je to velký skok. Jak ses s přechodem na olympijské tratě vyrovnala?

„Přechod je velmi náročný, zatížení při dvojnásobné trati oproti sprint triatlonu je nesrovnatelné, stejně tak zotavení po závodě. Myslím, že potrvá delší dobu než přechod opravdu zvládnu. Nejtěžší je, že najednou závodím se závodnicemi, které jsou třeba i o 10 let starší a mají mnohem více zkušeností. Letošní sezónu mi taky zkomplikovalo zranění hamstringu, kvůli kterému jsem nemohla první část sezóny vůbec závodit.“

Jaké máš plány pro příští rok?

„Ráda bych příští sezónu získala co nejvíce bodů do ITU Ranking, což znamená jezdit na co nejvíce Světových pohárů. Do srpna budu závodit na východní polokouli a po návratu z Japonska si určitě nenechám ujít závod v Karlových Varech. Chtěla bych se také nominovat na MS v Rotterdamu. Nejdůležitější pro mě ale je zůstat zdravá a mít z tréninku a závodění radost.“

Komentáře (Celkem 0)

Nalezené položky: 1 První Předchozí | 1 | Další Poslední

Aneta.Grab žena 28.11.2016 13:19:36

Jana Machačová je česká reprezentantka v triatlonu, v České republice ale nežije. Střední školu vystudovala ve francouzském Avignonu. Vysokou školu studuje v Leedsu ve Velké Británii, kde se připravuje po boku bratrů Brownleeových. Nyní v rámci studia absolvuje rok na univerzitě v Japonsku.
Odkaz na článek

Nalezené položky: 1 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.